Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum - Rippl-Rónai Múzeum - Kaposvár
Cím: 7400, Kaposvár Fő u. 10.
Nyitva tartás: K-V 10-17
Rippl-Rónai Múzeum
festészet, hír, képzőművészet
Galimberti Sándor legfontosabb atyai mestere és jó barátja Rippl-Rónai József volt. Mesterét gyakran meglátogatta Kaposváron. Rippl-Rónai 1908 nyarán vette meg Kaposváron a Róma-villát. 1908 telét magánéleti válság miatt Galimberti a Róma-villa vendégházában töltötte, és ekkor festette meg a villa homlokzati képét.
Galimberti Sándor: Rónai-villa télen, 1908. vászon, olaj 55x62 cm, Rippl-Rónai Múzeum
Az életteli sárga fénnyel világító épülettömb kopasz fákkal szegélyezve jelenik meg a hólepte téli tájban. A művész nyers, darabos foltokban rakta fel a festéket. Intenzív gesztusai mellett, a színrétegek alól kivillan a fehérre alapozott vászon.

Galimberti festészeti elvei igen közel álltak a francia Matisse által hangsúlyozott modern felfogáshoz: „A művész – amikor alkot – a közönséggel abszolút nem törődik, azért úgy festi és azt festi, ami őt éppen megragadja – amit átgondol, átérez – s azt igyekszik néhány vonással megrögzíteni…. A természetből csak absztrahál (vagyis csak azt festi, ami őt érdekli), nem pedig a természetet kopírozza.