2025.06.25.
Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára

Nagy sikert aratott a levéltár új kiállítása

2025.06.23.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Dr. Cseri Miklós újabb öt évre a Skanzen élén

2025.06.09.
Néprajzi Múzeum

Tarolnak a Néprajzi Múzeum könyvei

2025.06.01.
Katona József Múzeum

A világ legnagyobb avar településrendszere

2025.06.01.
Móra Ferenc Múzeum

Veszélyes vizeken hajóznak át a mamutok

2025.05.29.
Katona József Múzeum "Cifrapalota" Kiállítóhelye

A világ legnagyobb avar települése

2025.05.29.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A vásárhelyi leventék háborús kálváriája

festészet, hír, képzőművészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Festőművészként munkásságom egyik meghatározó része a magyar – határaikon belüli és túli – építészeti emlékek festészeti megörökítése. Ennek egyik vonulata a népi építészet még fellelhető, gyakran már pusztulófélben lévő emlékeinek felkutatása és megörökítése.
Bihari Puhl Levente: Vár utcai ház (cserépre festve)
Elsősorban a Dunántúlon kerestem eddig a megörökítésre méltó, kallódó, sokszor már igen rossz állapotban fellelhető épületeket: lakóházakat, gazdasági objektumokat. Sokat jártam, fényképeztem, majd festettem az Őrségben, Vas, Zala, Somogy és Tolna megye apró, nemegyszer elnéptelenedő, nagy szegénységben vegetáló falvaiban, a Káli-medence és a Balaton-felvidék helységeiben.

Többféle eszközzel és anyagon örökítem meg a fellelt népi építészeti kincseket: vásznon, fatáblán, kerámialapokon, és rendkívül érdekes kuriózumként: magam gyűjtötte, 18. századi rusztikus tetőcserepeken és téglákon.

2003-ban jutottam hozzá Jánosházán egy, a 18. század második felében épült kúriaszerű házhoz, meg a hozzá tartozó hatalmas udvarhoz. Az épületet szeretném megmenteni, hisz’ tán még a műemléki szintet is megüti, de pénz és komolyabb segítség híján egyelőre tetőcserepeit, egyedi tégláit hasznosítom – mégpedig sajátos módon. Különféle rusztikus, antik vagy retro-témákat jelenítek meg rajtuk – mindig is vonzottak az öreg tárgyak – festészetem eszközeivel: várakat, régi parasztházakat, templomokat, de portrékat, csendéleteket is. Elkészült alkotásaimat fontos dokumentumoknak szánom az építészettörténet, népi építészet, sőt, az egykori falusi, népi életmód kutatói számára is.

A természetben az ember alkotta táj és az ott létrehozott emberi alkotások, a népi épületek – sajnos – sokszor pusztulásukban is méltóságteljes látványa ragad meg. Az impressziók és érzések keltette ihlet vezeti aztán ecsetemet, hogy változatos technikákkal és anyagokon adjam vissza képeim nézőinek érzéseimet, élményeimet a megörökített épületekkel, elmúló életformákkal kapcsolatosan.

A témában született alkotásaimból több kiállításom volt országszerte, legutóbb 2019 tavaszán a balassagyarmati Palóc Múzeumban.

Levy (Bihari Puhl Levente)
Kapcsolódó hírek