2020.08.24.

Nyolc honvédzászlóalj alakult Pécsett

2020.07.02.
Janus Pannonius Múzeum

A nagy háború - egy hadifogoly naplójából

2020.06.26.
Janus Pannonius Múzeum

Életképek a századforduló pécsi piacairól

2020.06.24.

Szent Iván éjjelének "varázserejű" növényei

2020.06.22.
Janus Pannonius Múzeum

Háború a színházi kulisszák mögött

2020.06.19.
Janus Pannonius Múzeum

A szomjas törökök megadták magukat

2020.06.18.

Természet "hímezte" tojások

2020.06.18.
Janus Pannonius Múzeum

Milyen lehetett egy római kori bronz szűrőkészlet?

2020.06.15.
Janus Pannonius Múzeum

Piroska, a néprajzi osztály „édesanyja”

Janus Pannonius Múzeum - Pécs
Cím: 7621, Pécs Káptalan utca 5.
Nyitva tartás: K-V 10-18 (csak előzetes bejelentkezéssel)
2020.04.26.
hír, iparművészet, zene
Manapság a legkülönfélébb eszközök állnak rendelkezésünkre, ha zenét szeretnénk hallgatni. A XVIII-XIX. században mi szolgálhatta ugyanezt a célt? Most egy különleges bútort mutatunk be a JPM Képző- és Iparművészeti Osztályának gyűjteményéből.
Zenélő szerkezet
Fuvolaműves szekreter. Lehajtható lapja mögött kapott helyet a kabinet rész, illetve belsejében az automata szerkezet. Oldalról nyíló ajtói mögött a dallamhengereket tárolták. A fújtató, valamint a dallamhenger mozgatásához szükséges energiát ólomsúlyok ereszkedése biztosította. Az oromzatba rejtett óra Johann Lehrner munkája (Kassa, 1826). A zenélő automatát Josepf Arzt készítette Bécsben. A bútor feltehetően bécsi vagy kassai munka.

A fából készült hengerekre fém tüskékkel kódolt dallamokat lejátszó automata fuvolaművek már a 16–17. századtól ismertek. A 18. század végétől kezdték e szerkezeteket lakásbútorokba szerelni. Elsősorban díszes órákba, illetve a legreprezentatívabb bútorfajtába, a szekreterbe, amelyben óramű is helyet kapott. Az így létrehozott fuvolaműves szekreter a legdrágább bútorfajtának számított az 1780–1820 közti időben. A zenélő automatákat erre szakosodott órásmesterek készítették. A kis fuvolasípokból orgonaszerűen összeállított gépek általában korabeli operaslágerekből játszottak nyitányokat, áriákat. A dallamhengereket rendelni és utánrendelni is lehetett.

A zenélő automatát Major Gábor hangszerész állította helyre.

(Felhasználva Rostás Péter: Empire és biedermeier bútorművészet Magyarországon. Katalógus. BTM, Bp. 2012.)
összeállította: Dr. Kovács Orsolya–Gál Éva

HANGANYAG:
A fuvolaműves zenélő automatán játszott darab: Daniel Auber francia zeneszerző, A portici néma című – 1828. február 29-én bemutatott – operájának nyitánya. Itt meg is hallgatható! >>