Nicolas Schöffer Gyűjtemény - Kalocsa
A műterem
Cím: 6300, Kalocsa Szent István király út 76.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2019.01.15.
dr. Kriston Vízi József
Felnevelő és pályára indító városában, Egerben helyezték végső nyugalomra Dargay Lajos (1942-2018) szobrászművészt, tanárt, a Kalocsán 1980-ban létrehozott világhírű Schöffer Múzeum és kortárs képzőművészeti gyűjtemény alapító igazgatóját, annak három évtizeden át vezetőjét.

Dargay a kinetikus-kibernetikus művészeti műfaj „magyar iskolájának” (Moholy-Nagy, Schöffer, Kepes) immár halhatatlanjainak sorába került maga is. Kecskeméten 1989-ben volt nagy sikerű kiállítása; 1992-ben pedig Bács-Kiskun megye Művészeti díját adományozták neki.

A korszerű és modern vizuális nevelés, komplex szemléletű világlátás, a modern élet humanisztikus értékfejlesztésének sajátos eszmeiségű harcosát olasz, német, francia múzeumok és tengeren túli szakírók egyaránt megbecsülték. 76 éves korában bekövetkezett halálával munkássága, művei és nem zajos sikerek övezte törekvései végre méltó és megfelelő megbecsülést nyerhetnek itthon is.

Mindennek reményével és a közgyűjteményi szakma adósságait sem tagadva búcsúzott tőle régi ismerőse, kollégája Dr. Kriston Vízi József ny. főmuzeológus (Kecskemét), valamint hűséges tanítványainak egyike, a Budapesten élő és alkotó Kovács Tamás képzőművész. A szakmai megemlékezések sora Kalocsán folytatódik, ahol a Visky Károly Múzeum szervezésében 2019. január 25-én emlékestet tartanak, Dargay Lajosnak szentelve azt.
dr. Kriston Vízi József