2023.12.23.

Sub_Bar

Móra Ferenc Múzeum - Szeged
Móra Ferenc Múzeum, Szeged
Cím: 6720, Szeged Roosevelt tér 1-3.
Nyitva tartás: H-V 10-18
2016.03.09.
hír, Középkor, régészet, történelem
Pénteken nyitja meg kapuit a nagyszentmiklósi aranykincs hű másolatait bemutató kiállítás a Móra Ferenc Múzeumban. A tárlaton 10 kilónyi aranykincset láthatnak az érdeklődők, e mellett kiderül, mennyit is érnénk aranyban vagy lóban számítva.
Nagyszentmiklósi aranylelet
Tíz kilogrammnyi aranyat láthatnak az érdeklődők a Móra Ferenc Múzeum új időszaki kiállításán. A tárlaton bemutatják a nagyszentmiklósi aranykincs hű másolatait, melyek 24 karátos aranyból készültek a huszadik század elején. Az eredeti tárgyakat 1799-ben találta meg egy szőlősgazda Nagyszentmiklós határában: a kincs a kora középkori Közép-Európa legnagyobb aranylelete, melyet jelenleg a bécsi Kunsthistorisches Museumban őriznek.

A Móra Ferenc Múzeum hű aranymásolatai mellett további érdekességeket tartogat a „Kincsek – Titkok – Aranyak” című tárlat. Megtudhatjuk például, hogy testsúlyunk alapján mennyi aranyat érnénk, illetve hány lovat adtak volna értünk az avarok. Több koponyát is láthatnak az érdeklődők, melyeken koponyalékelést végeztek el a kora-középkorban. Úgy tartották ugyanis, hogy ha valaki szellemi, mentális betegséggel küzdött, akkor a lék segítségével ki lehetett üldözni a rossz, ártó szellemeket a betegből.