2023.06.28.

Egy kényelmetlen ember élettörténete

Petőfi Irodalmi Múzeum - Budapest
© Petőfi Irodalmi Múzeum<br>A múzeum épülete
Cím: 1053, Budapest Károlyi u. 16.
Nyitva tartás: K-V 10-18
A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) által működtetett Térey János alkotói ösztöndíj bizottságának állandó és esetileg felkért tagjai döntöttek az idei ösztöndíjasok személyéről.

A bizottság tudomásul vette az ösztöndíj pénzügyi lehetőségeiről szóló beszámolót. Mivel az ösztöndíjak mértéke inflációkövető, a fenntartásra szánt keret viszont évek óta nem változik, az idén a korábbi években megszokottól eltérően a szabályzatban meghatározott legkevesebb, 30 szerződés megkötésére nyílik lehetőség. Így a bizottság azt a kényszerű döntést hozta, hogy ebben az évben a minőségi megfontolások mellőzésével nem ítél meg ösztöndíjat azoknak az alkotóknak, akik más, hasonlóan központi költségvetési forrásból finanszírozott, nagyobb összegű, életjáradékszerű havonkénti kifizetésben részesülnek.

A döntés alapján a 30 Térey János irodalmi alkotói ösztöndíjas 2024. február 1-től:

Bánki Éva, Barnás Ferenc, Bartis Attila, Cserna-Szabó András,
Falcsik Mari, Farkas Wellmann Endre, Győrffy Ákos, Hász Róbert,
Háy János, Jenei László, Kollár Árpád, Kürti László, Lackfi János,
Láng Zsolt, László Noémi, Lőrincz P. Gabriella, Majoros Sándor,
Muszka Sándor, Orcsik Roland, Papp András, Solymosi Bálint,
Szabó Róbert Csaba, Szálinger Balázs, Szilasi László, Szöllősi Mátyás,
Terék Anna, Varró Dániel, Vida Gábor, Visky András, Vörös István

Demeter Szilárd, a PIM főigazgatója beszámolt a bizottságnak arról is, hogy a 2020 elején ötéves futamidőre meghirdetett Térey János-ösztöndíj jelenlegi működési formájában 2025. január 31-én véget ér. Elvi folytatása iránt a Múzeum továbbra is elkötelezett. A középgenerációs alkotók munkáját segítő ösztöndíj az eddigi tapasztalatok értékelése után, a szakmai szervezetektől az év folyamán bekért ajánlások mérlegelésével, megújuló struktúrában kerül meghirdetésre 2024 végén.