2014. november

2012.08.27.

Befolyásos politikus volt Nofretiti egy új kutatás szerint

hír, Ókor, régészet, történelem

Nem csupán az uralkodó szép hitvese, hanem befolyásos politikus is volt egy új tanulmány szerint Nofretiti, a 3500 éve élt egyiptomi királynő, akinek világhírű mellszobrát 100 éve találták meg német régészek.

Nofretiti, az egyistenhit kialakítását célzó vallási-kulturális reform ideológusa.

A berlini Neues Museumban kiállított lelet megtalálásának évfordulójára megjelent könyvében Hermann A. Schlögl német egyiptológus azt állítja, hogy Nofretiti jóval több volt, mint Ehnaton fáraó első számú felesége. Az asszony az uralkodásban is társ volt, és ő volt az egyistenhit kialakítását célzó vallási-kulturális reform ideológusa. Erről tanúskodnak az ókori Egyiptom legnagyobb vallási épületegyüttesénél, a karnaki templomoknál feltárt feliratok. Schlögl ezekről új fordítást készített és kimutatta, hogy Nofretiti az új istenség, Aton kitalálójaként mutatta be magát.

Ez az aktív szerep forradalmian új volt egy fáraófeleség részéről - mondta Schlögl a Süddeutsche Zeitung című lapnak. Hozzátette: a képi ábrázolások is változást jeleznek, feltártak például olyan ábrázolást, amelyen Nefretiti foglal helyet a trónon, a férje pedig mellette egy zsámolyon.

A fáraómúmiákon új DNS-vizsgálatokat végeztek.

Schlöglnek és munkatársainak a Nofretiti származásáról szóló vita végére is sikerült pontot tenni. A drezdai egyetem bioinformatikusainak segítségével új DNS-vizsgálatokat végeztek a feltárt fáraó-múmiákon, és adatokkal támasztották alá azt a korábban is hangoztatott, de soha nem igazolt elméletet, hogy a királynő apja Ay, a XVIII. dinasztia utolsó előtti fáraója, anyja pedig Teje, Ay első számú felesége.

Most már világos Nofretiti származása, és azt is sikerült DNS-vizsgálatokkal igazolni, hogy hét gyermeke volt, hat leány és egy fiú, a későbbi Tutanhaton fáraó, aki uralkodása elején, az egyistenhit felszámolása után Tutanhamonra változtatta a nevét - mondta Schlögl.

Nofretiti mellszobrát 1912. december 6-án tárták fel német régészek Amarnánál. A lelet Németországba került. A Neues Museumban 2009 óta látható. A múzeum a 100. évfordulóra nagyszabású Nofretiti kiállítással készül.

Videótár

On.tour: A berlini Zsidó Múzeum az iskolákban
német
Nefertiti Berlinben 1.
német
Titanic emlékkiállítás Belfastban
Ottlik Géza a PIM-ben
Szélmérők a múzeumban
Dankó Pista hegedűje
A Mikó-vár története - Csíki Székely Múzeum
magyar
Hogyan készül a litográfia?
Roland Poskaalkotásai a Rockfordi Művészeti Múzeumban
angol