Országszerte számos múzeum, könyvtár és kiállítóhely vár Titeket az év leghosszabb éjszakáján! Kulturális, gasztronómiai programok, szabadulószobák, kalandos vetélkedők, koncertek... vagy amit akartok - Shakespeare ...hm... vagy idén inkább Jókai... után szabadon...
Intézményünk az alábbi programokat kínálja a Múzeumok Éjszakáján:17:00- 18:00 A Lotz-freskók bemutatásaKülönleges művészettörténeti élmény várja a látogatókat: Bojtos Anikó művészettörténész vezetésével ismerhetik meg Lotz Károly nemrégiben restaurált freskóit. Az impozáns falfestmények története, szimbolikája és technikai sajátosságai mellett szó esik a restaurálás kihívásairól és eredményeiről is. A program ritka alkalmat kínál arra, hogy a látogatók mélyebb kontextusban lássák a magyar történeti falfestészet egyik kiemelkedő alkotójának műveit – ott, ahol azok eredetileg is születtek.
17:00- 23:59 Kiállítás a kapszulábanAz Epreskertben a Képzős hallgatók az egyik nap a műtermükbe menet különös tárgyba botlottak. A földöntúlinak tűnő szerkezeten jeleket észleltek, melyeket azután grafikus hallgatók segítettek dekódolni. Az üzenetből a Képzőművészet-elmélet Tanszéken a hallgatók arra következtettek, hogy a csaknem ötven évvel ezelőtt, 1977-ben fellőtt egyik Voyagerűrszonda – tartalmával együtt – elért egy ismeretlen létformához a csillagközi térben. Az űrszonda akkoriban egy aranylemezt is vitt magával, amely az emberiséget reprezentatív módon bemutató hangokat, zenéket és több mint száz képet tartalmazott. Az űrből kapott friss üzenet egyértelműnek tűnik: kérnek még! Ha jól értettük, különösen felkeltette figyelmüket az egyik kép, amely egy festőt ábrázol munka közben. A Múzeumok Éjszakáján rendezett kiállítás az egyetem hallgatóinak munkáiból összeállított választ mutatja be, mielőtt azt kiállítási kapszulaként újból az ismeretlenbe küldjük. Egy kollektív fantáziajátékról van szó, amely különféle műfajokat összehozva arra készteti a nézőt, hogy elképzelje: milyennek tűnnénk, ha nem egymás, hanem valami teljesen Más szemszögéből szemlélnénk önmagunkat? A kiállítás tematikus egységeiben szereplő művek alternatív megközelítéseket kínálnak földi létünk ábrázolására, miközben kísérletet tesznek a nyelvi határok áthidalására. Az anyagot a Voyager aranylemezére építve, de azt aktualizáló, kiegészítő szempontok szerint a Képzőművészet-elmélet-szakos hallgatók állították össze.
Projektvezető: Mélyi József A tárlat szabadon megtekinthető.
18:00- 19:00 A Lotz-freskók bemutatásaKülönleges művészettörténeti élmény várja a látogatókat: Bojtos Anikó művészettörténész vezetésével ismerhetik meg Lotz Károly nemrégiben restaurált freskóit. Az impozáns falfestmények története, szimbolikája és technikai sajátosságai mellett szó esik a restaurálás kihívásairól és eredményeiről is. A program ritka alkalmat kínál arra, hogy a látogatók mélyebb kontextusban lássák a magyar történeti falfestészet egyik kiemelkedő alkotójának műveit – ott, ahol azok eredetileg is születtek.
19:00- 20:00 Kiállítás a kapszulában – TárlatvezetésAz Epreskertben a Képzős hallgatók az egyik nap a műtermükbe menet különös tárgyba botlottak. A földöntúlinak tűnő szerkezeten jeleket észleltek, melyeket azután grafikus hallgatók segítettek dekódolni. Az üzenetből a Képzőművészet-elmélet Tanszéken a hallgatók arra következtettek, hogy a csaknem ötven évvel ezelőtt, 1977-ben fellőtt egyik Voyagerűrszonda – tartalmával együtt – elért egy ismeretlen létformához a csillagközi térben. Az űrszonda akkoriban egy aranylemezt is vitt magával, amely az emberiséget reprezentatív módon bemutató hangokat, zenéket és több mint száz képet tartalmazott. Az űrből kapott friss üzenet egyértelműnek tűnik: kérnek még! Ha jól értettük, különösen felkeltette figyelmüket az egyik kép, amely egy festőt ábrázol munka közben. A Múzeumok Éjszakáján rendezett kiállítás az egyetem hallgatóinak munkáiból összeállított választ mutatja be, mielőtt azt kiállítási kapszulaként újból az ismeretlenbe küldjük. Egy kollektív fantáziajátékról van szó, amely különféle műfajokat összehozva arra készteti a nézőt, hogy elképzelje: milyennek tűnnénk, ha nem egymás, hanem valami teljesen Más
szemszögéből szemlélnénk önmagunkat? A kiállítás tematikus egységeiben szereplő művek alternatív megközelítéseket kínálnak földi létünk ábrázolására, miközben kísérletet tesznek a nyelvi határok áthidalására. Az anyagot a Voyager aranylemezére építve, de azt aktualizáló, kiegészítő szempontok szerint a Képzőművészet-elmélet-szakos hallgatók állították össze.
Projektvezető: Mélyi József
19:30- 20:30 Restaurátori fototechnikai vizsgálatokHogyan segít a fény a műalkotások titkainak feltárásában? A program során a látogatók megismerkedhetnek a restaurátori munka egyik legizgalmasabb területével: a fototechnikai vizsgálatokkal. A különböző fényforrásokkal – például UV- és infravörös fénnyel – végzett elemzések láthatóvá teszik a szemmel nem érzékelhető részleteket, festékrétegeket, javításokat és korábbi beavatkozásokat. Ez a bemutató kivételes alkalom arra, hogy a közönség közelebbről is megértse, hogyan járul hozzá a tudomány a műtárgyak megóvásához és történetük feltárásához. Korlátozott számú látogatót tudunk fogadni, ezért a program regisztrációhoz kötött. A létszám beteltével lezárjuk a regisztrációs felületet. Köszönjük megértését! Kérjük, belépésnél jelezze, hogy regisztrált a programra, és neve alapján átadjuk a belépésre jogosító plusz karszalagot.
20:00- 20:40 A Zeneakadémia hallgatóinak koncertjeA képzőművészet és a zene találkozása: a Zeneakadémia jazz tanszakos hallgatói formációja lép fel az MKE kiállítóterében. A fiatal művészek improvizatív muzsikája érzékenyen illeszkedik a helyszín hangulatához és a Kiállítás a kapszulában című kortárs tárlat karakteréhez.
20:30- 21:30 Betekintés a Restaurátor Tanszék műtermeibeA Restaurátor Tanszék műtermei most kivételesen megnyílnak a nagyközönség előtt. A látogatók testközelből ismerhetik meg, hogyan dolgoznak a festő- és faszobrász restaurátor hallgatók és oktatók a különféle műtárgyakon. A bemutató során feltárulnak a restaurálás kulisszatitkai: az anyagvizsgálatok, a konzerválási eljárások és az aprólékos helyreállítási technikák, amelyek révén a műtárgyak új életre kelnek. A program során az érdeklődők nemcsak a szakmai folyamatokat, de a restaurálás mögött rejlő művészi és történeti gondolkodást is megismerhetik.
21:00- 22:00 Ismerje meg az Anatómia Tanszék gyűjteményét!Páratlan lehetőség nyílik megismerni az Anatómia Tanszék különleges gyűjteményét prof. Kőnig Frigyes Munkácsy-díjas képzőművész, egyetemi tanár vezetésével. A professzor emeritus személyes történetekkel és szakmai érdekességekkel fűszerezve mesél az oktatás során használt anatómiai tárgyakról. A bemutatón ritkán látható darabokkal is találkozhatunk: például Székely Bertalan lovának csontvázával, preparált állatritkaságokkal, illetve az arcrekonstrukciókhoz készült különös eszközökkel. A program egyszerre kínál tudományos mélységet és művészi inspirációt – testközelből.
22:00- 23:00 Barangolás építészettel, művészettel és anekdotákkalEsti séta a művészetek nyomában: a több mint 150 éves Magyar Képzőművészeti Egyetem patinás épületei – a Mintarajztanoda és a Régi Műcsarnok – ezúttal különleges történetekkel, legendákkal és művészi titkokkal várják a látogatókat. Romoda Klára, az egyetem egykori munkatársa kalauzol végig az Andrássy úti épületegyüttesben, miközben lebilincselő anekdotákon keresztül tárul fel az intézmény múltja és a benne dolgozó, alkotó művészek világa. Egy este, ahol az építészet és a képzőművészet története testközelből válik élménnyé.