2021.03.08.

Kötetben a régészeti előadások

2021.03.01.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Őskori csontártól a bélyeges téglákig – leletek a vasút-villamos pályája alól

2021.01.31.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Római menettábor vagy nemesi udvarház?

2020.12.28.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Évkönyvvel zárja az évet a Tornyai-múzeum

2020.10.12.

214 műalkotás lesz a 67. Vásárhelyi Őszi Tárlaton

2020.10.07.

Csütörtöktől zsűrizik a 67. Vásárhelyi Őszi tárlatot

2020.09.28.

Régió, hagyomány, történet

2020.09.21.

Feltárultak a Tornyai raktárai, fémdetektorral kutattak Csomorkányon

2020.09.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Népi szecessziós kerámiákból nyílt kiállítás Hódmezővásárhelyen

2020.09.09.

A Tornyai-múzeumot is bemutatják a Nemzeti Kulturális Alap filmsorozatában

2020.09.08.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A kerámia, mint közösségformáló anyag

2020.09.02.

Idén novemberben rendezik a Vásárhelyi Őszi Tárlatot

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2021.03.01.
Tornyai János Múzeum
hír, Középkor, Ókor, régészet, Római kor, történelem
Öt év alatt több mint kétezer munkaórát töltöttek a Tornyai János Múzeum régészei terepen a tram-train városi szakaszának munkálatai során. 2016-tól kezdődően több mint hét és félezer tárgy került a vásárhelyi közgyűjteménybe, mintegy hatezer fényképfelvételen, 500 oldalon dokumentálták a szakemberek a dél-alföldi város kiemelt beruházását, melynek eredményeiről Csányi Viktor régész számolt be szerdán este a Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat online záró előadásán.
Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze előadást tart \"Mozaikok Hódmezővásárhely történetéhez - Régészeti leletek a tram-train nyomvonaláról\" címmel
A Tornyai-múzeum videómegosztó csatornáján elérhető előadás bevezetőjében a Tornyai János Múzeum régésze a régészeti fogalmakat ismertette, majd szakfeladati bontásban és időrendben mutatta be a tram-train nyomvonalán végzett munkákat, melyek eredményei újabb apróbb mozaikokkal gazdagították a Hódmezővásárhely múltjáról alkotott ismereteket.

A nagyállomásnál zajló próbafeltárások során előkerült Anjou- és kora török kori leletek alapján bizonyítást nyert, hogy mai város egyik középkorban is lakott területe az egykori Hód-tó partjának ezen részén lehetett.

Bár teljes felületű megelőző feltárásokat nem végeztek a múzeum munkatársai, a villamos-vasút főpályájának kialakításához, a közműkiváltásokhoz, a parkolók építéséhez kapcsolódóan folyamatosan jelen voltak, így került elő számos izgalmas – nem is feltétlen régészeti korú lelet, mint például egy ismeretlen korú csontkorcsolya vagy „egy pénztárcányi” 19-20. századi váltópénz.

A Bajcsy-Zsilinszky utcán húsz fúrásponton régészeti és geológia mintavétel történt, ezek eredményei újabb összefüggéseket szolgáltattak a település földrajzi változásaival kapcsolatban. Közel félszáz fémtárgy került elő az Andrássy út Kossuth tér felőli szakaszán végzett fémdetektoros felderítés során. A megtalált pénzek, plombák és egyéb töredékek bizonyságul szolgálnak, hogy a város piaci, kereskedelmi központja a 17. század végétől e területen volt.

A vasút-villamos kivitelezési munkái alatt hat alkalommal végeztek bontómunkát a régészek: az Ady Endre utcai Laktanya lelőhelyen őskori, míg az Ótemplom lelőhelyen római kori, szarmata, valamint középkori leletek kerültek felszínre. Csányi Viktor több térkép segítségével illusztrálta, hogy a leleteknek köszönhetően bővültek és pontosabbá váltak Hódmezővásárhely belvárosának ismert régészeti lelőhelyei, valamint a leletanyagokat különböző térképekre vetítve kirajzolódnak a különböző korszakok életszínterei, települési csomópontjai. Végül, de nem utolsó sorban a jövőbeli beruházásokat és régészeti munkákat is segíti az az adatsor, amely a városban a bolygatatlan altalaj jelentkezési szintjét jelzi.

Előadása végén Csányi Viktor, mint a régészeti sorozat főszervezője elmondta, hogy a múzeum tervei szerint az előadások idén ősszel újra folytatódnak, valamint az intézmény kiállítási terveiben szerepel egy a tram-train munkálatai során előkerült leletek időszaki kiállításon történő bemutatása is a Tornyai János Múzeumban.

A Mozaikok Hódmezővásárhely történetéhez - Régészeti leletek a tram-train nyomvonaláról című előadás online is megtekinthető
Elek András