2024.05.03.

Sub_Bar

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Telefonszám: (62) 242-224
Nyitva tartás: K-V 10-17
2021.03.01.
Tornyai János Múzeum
hír, Középkor, Ókor, régészet, Római kor, történelem
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Öt év alatt több mint kétezer munkaórát töltöttek a Tornyai János Múzeum régészei terepen a tram-train városi szakaszának munkálatai során. 2016-tól kezdődően több mint hét és félezer tárgy került a vásárhelyi közgyűjteménybe, mintegy hatezer fényképfelvételen, 500 oldalon dokumentálták a szakemberek a dél-alföldi város kiemelt beruházását, melynek eredményeiről Csányi Viktor régész számolt be szerdán este a Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat online záró előadásán.
Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze előadást tart \"Mozaikok Hódmezővásárhely történetéhez - Régészeti leletek a tram-train nyomvonaláról\" címmel
A Tornyai-múzeum videómegosztó csatornáján elérhető előadás bevezetőjében a Tornyai János Múzeum régésze a régészeti fogalmakat ismertette, majd szakfeladati bontásban és időrendben mutatta be a tram-train nyomvonalán végzett munkákat, melyek eredményei újabb apróbb mozaikokkal gazdagították a Hódmezővásárhely múltjáról alkotott ismereteket.

A nagyállomásnál zajló próbafeltárások során előkerült Anjou- és kora török kori leletek alapján bizonyítást nyert, hogy mai város egyik középkorban is lakott területe az egykori Hód-tó partjának ezen részén lehetett.

Bár teljes felületű megelőző feltárásokat nem végeztek a múzeum munkatársai, a villamos-vasút főpályájának kialakításához, a közműkiváltásokhoz, a parkolók építéséhez kapcsolódóan folyamatosan jelen voltak, így került elő számos izgalmas – nem is feltétlen régészeti korú lelet, mint például egy ismeretlen korú csontkorcsolya vagy „egy pénztárcányi” 19-20. századi váltópénz.

A Bajcsy-Zsilinszky utcán húsz fúrásponton régészeti és geológia mintavétel történt, ezek eredményei újabb összefüggéseket szolgáltattak a település földrajzi változásaival kapcsolatban. Közel félszáz fémtárgy került elő az Andrássy út Kossuth tér felőli szakaszán végzett fémdetektoros felderítés során. A megtalált pénzek, plombák és egyéb töredékek bizonyságul szolgálnak, hogy a város piaci, kereskedelmi központja a 17. század végétől e területen volt.

A vasút-villamos kivitelezési munkái alatt hat alkalommal végeztek bontómunkát a régészek: az Ady Endre utcai Laktanya lelőhelyen őskori, míg az Ótemplom lelőhelyen római kori, szarmata, valamint középkori leletek kerültek felszínre. Csányi Viktor több térkép segítségével illusztrálta, hogy a leleteknek köszönhetően bővültek és pontosabbá váltak Hódmezővásárhely belvárosának ismert régészeti lelőhelyei, valamint a leletanyagokat különböző térképekre vetítve kirajzolódnak a különböző korszakok életszínterei, települési csomópontjai. Végül, de nem utolsó sorban a jövőbeli beruházásokat és régészeti munkákat is segíti az az adatsor, amely a városban a bolygatatlan altalaj jelentkezési szintjét jelzi.

Előadása végén Csányi Viktor, mint a régészeti sorozat főszervezője elmondta, hogy a múzeum tervei szerint az előadások idén ősszel újra folytatódnak, valamint az intézmény kiállítási terveiben szerepel egy a tram-train munkálatai során előkerült leletek időszaki kiállításon történő bemutatása is a Tornyai János Múzeumban.

A Mozaikok Hódmezővásárhely történetéhez - Régészeti leletek a tram-train nyomvonaláról című előadás online is megtekinthető
Elek András