2021.04.08.

A konyha művészet és kultúra

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szentmihályi életképek VII.

Petőfi Irodalmi Múzeum

Ringer István kapja az idei MúzeumCafé Díjat

Szépművészeti Múzeum

A szigetvári hős dédunokája

Nagypéntektől húsvéthétfőig

Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Kék színű és sárga ponyvás forradalmi relikvia az Emlékpontban

2021.03.26.
Magyar Földrajzi Múzeum

Emigráns magyar utazók, felfedezők

2021.03.26.

Gyümölcsoltó, fecskehozó...

2021.03.25.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

7 méter 20 centiméter művészet

2021.03.25.
Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár II.

Zománcok esti lámpafényben

2021.03.24.
Szépművészeti Múzeum

A vérszerződéstől Széchenyi Istvánig

2021.03.01.
Pásztortűz Egyesület
hír, irodalom, Kiskunhalas, Magyarország
Az egyik legkiemelkedőbb parasztverselő Kiskunhalason Gózon István (1821-1912) gazdálkodó volt. A helyi irodalmi élet legtermékenyebb népköltője kétszáz éve született. Őrá emlékeztek zártkörű eseményen a Pásztortűz Egyesület tagjai február 27-én, a kiskunhalasi régi református temetőben.
Gózon István: a halasi parasztverselő - 200 éve született
Végső István elnök köszöntő szavai és gondolatai után Monda Margit, Mongyi Gergely és Pásztor Gergely mondott el és olvasott fel Gózon-verseket.

Gózon István szegény családból származott. Az első házassága szerencsétlenül sikerült, hisz a felesége mellett gyermekei is korán elhunytak. 1848/49-ben a kiskun szabadcsapatban harcolt. Jól ismerte a pusztát és annak népét, valószínűleg pásztor és betyár is volt. Majd pandúrnak állt. Miután leszerelt, gazdálkodni kezdett. A futóhomokon teremtett szőlészete és gyümölcsöse a környék mintagazdaságának számított. Emellett írt, rengeteget írt. Versei és elbeszélő költeményei nagyon népszerűek voltak. Szilády Áron református lelkész, nyelvész is támogatta ezt a tevékenységét. Unokája, Nagy Czirok László néprajzkutató pedig összegyűjtötte és rendszerezte nagypapája munkáit – idézte fel Végső István a neves parasztverselő életét és munkásságát.

Az esemény végén az emlékezés virágait, koszorút és mécsest helyeztek el Gózon István sírjánál az egyesület megjelent tagjai.
Végső István