2020.09.28.

Feltárultak a Tornyai raktárai, fémdetektorral kutattak Csomorkányon

2020.09.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Népi szecessziós kerámiákból nyílt kiállítás Hódmezővásárhelyen

2020.09.09.

A Tornyai-múzeumot is bemutatják a Nemzeti Kulturális Alap filmsorozatában

2020.09.08.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A kerámia, mint közösségformáló anyag

2020.09.02.

Idén novemberben rendezik a Vásárhelyi Őszi Tárlatot

2020.08.30.

Magnetométerrel kutattak Csomorkányon

2020.07.28.

Évszázadok leletei: 8.000 lelet, 10.000 fotó

2020.07.27.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Az elcsent élesztő és a csöpögő gerenda

2020.07.17.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Vásárhely látnivalóival ismerkedtek az idegenforgalmi szakemberek

2020.07.14.

Történelem és magyarság

2020.05.19.

Idő formálta tájelemek

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2020.09.09.
A 2013 és 2019 között Hódmezővásárhelyen elvégzett régészeti feltárások eredményeit bemutató kiállítás nyílik csütörtökön a Tornyai János Múzeumban.

Miklós Péter igazgató az Építés alatt - Régészeti pillanatképek Hódmezővásárhelyről (2013-2019) című tárlat keddi sajtóbejárásán azt mondta, hogy a közgyűjtemény munkatársai az elmúlt években mintegy 60 hektárnyi terület feltárását végezték el.

A kutatási eredmények nagyban hozzájárultak a térség régészeti múltjának megismeréséhez, a tervek szerint január 10-ig látogatható interaktív tárlattal ezeket szeretnék bemutatni az érdeklődőknek - tette hozzá a szakember.

Csányi Viktor régész muzeológus elmondta, hogy az elmúlt tíz esztendőben a múzeum régészeti gyűjteményének anyaga megduplázódott, jelenleg 210 ezer tárgyból áll. A hármas tagolású kiállítás első részében a közelmúlt feltárásait mutatják be, kiemelve, leírásokkal ismertetve a legszebb, legérdekesebb elemeket.

A bemutatott anyag legrégebbi tárgyai a késő kőkorszakból származnak, míg a legújabbak csupán néhány száz évesek, a Bethlen Gábor Református Gimnázium bővítése előtt tavaly ősszel végzett ásatáson előkerült gyöngyházmarkolatú késtöredék és egy I. Lipót uralkodásának idejéből származó ezüst duárius - közölte a kiállítás kurátora.

A tárlat második részében a vendégek a régészeti módszereket és eszközöket ismerhetik meg. Dioráma mutatja be egy feltárás helyszínét, terepasztalon egy távirányítású markolómodellel kipróbálható a humuszolás (a talaj felső rétegének eltávolítása) folyamata, a vállalkozó szelleműek kézi fémdetektorral érméket kereshetnek vagy milliméterpapíron régészeti helyszínrajz is készíthető.

A kiállítás záró termében pedig a közgyűjtemény munkatársai által az 1950-es, 1960-as években végzett ásatásokat mutatják be.

Egy sikeres pályázatnak köszönhetően hamarosan elkészül a tárlat világhálón elérhető változata is - mondta Csányi Viktor.