2023.12.21.

Mobilitás

Szépművészeti Múzeum - Budapest
Szépművészeti Múzeum
Cím: 1146, Budapest Dózsa György út 41.
Nyitva tartás: K-V 10:00-18:00, belépés és pénztár 17:00-ig, a kiállítások zárása 17:30-kor kezdődik a legfelső szintről.
festészet, hír, képzőművészet, történelem

A hatvanas években Barabás Miklós egyre több hivatalos megrendelést kapott. Ekkor készítette el a Dessewffy képmás mellett Teleki László (1861), Széchenyi István (1867), Palóczy László (1868) hasonlóan egész alakos reprezentatív portréit.
Barabás Miklós (1810-1898): Dessewffy Emil képmása. 1866

Fontosabb a díszlet

Barabás híven követte ezeken a képeken az ősgaléria-típust, hozzáadva a hivatalos barokk portrék jellegzetességeit is: az egész alakos, gyakran merev pózban megjelenő ábrázolt díszmagyart visel, gazdagon dekorált terembelsőben jelenik meg fontosságát kiemelő kellékek (faragott asztal, karosszék) között, tekintélyes szerepét hangsúlyozó attribútumoktól körülvéve (itt földgömb, az Akadémia épületének tervrajza, könyvek, tintatartó). Csak éppen az ábrázolt maga válik szinte érdektelenné a sok kellék között, arca bár pontosan megörökített, de szenvtelen és kifejezéstelen. A festményt a képes teremben állították ki a család ajándékozását követően.

A képen a Magyar Tudományos Akadémia elnöke

Gróf Dessewffy Emil (1814-1866) iskoláit Kassán végezte, korán kitűnt kiváló latin nyelvtudásával. A főrangú ifjak szokásos európai körútja, a „grand tour” megtétele után hazatérve Szabolcs vármegyében telepedett le és gazdálkodott, birtokát sok munkával mintauradalommá alakította. 1836-tól, házasságkötésétől kezdve gyakran megfordult Pesten, 1844 és 1847 között folyóirat szerkesztőként működött, ekkor Pestre is költözött. A szabadságharc leverése után az Országos Magyar Gazdasági Egyesület egyik újjászervezője, 1855-től haláláig a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. 1861-ben pozsonyi városi képviselő. Írásai részben gazdasági témájúak, részben pedig a Magyar Tudományos Akadémia feladatával és szerepével foglalkoznak. Emlékének a Magyar Tudományos Akadémia 1867. január 28-án gyászünnepélyt szentelt, amelyen Eötvös József báró, az akadémiai elnökségben utóda, mondott emlékbeszédet.

Az olajfestményt a Magyar Tudományos Akadémia akkori elnöke, Rusznyák István 1951-ben húsz másik portréval együtt örökletétbe adta a Magyar Nemzeti Múzeum Történelmi Képcsarnoka számára. Eredetileg a Dessewffy család ajándékozta az Akadémiának, kifüggesztését az 1866. január 10-i ülésen rendelték el.

Basics Beatrix