2021.10.18.

2021.08.20.

Titkok a sötétben

2021.05.21.

A föld mélyének elképesztő kincsei

2021.05.20.

Gyermeknapi zsákbamacska

2021.05.11.

A vadász és a nyúl

2021.05.01.

Újra megnyitja kapuit a Déri Múzeum

2021.02.24.

A debreceni Hősök temetője - 1. rész

2021.02.19.

Munkácsy születésnapi ajándéka

Déri Múzeum - Debrecen
A múzeum bejárata
Cím: 4026, Debrecen Déri tér 1.
Nyitva tartás: K-V 10-18
Debrecen, fotóművészet, helytörténet, hír, Magyarország, mesterségek, történet
A 19. század egyik népszerű tárgytípusa az album volt. Az üres könyvekbe apró emléktárgyak, aláírások, rajzok kerültek. Főként a század második felében virágzott az úgynevezett apró gyűjtés: a különböző albumokban képeslapokat, bélyegeket vagy fényképeket találunk.
Fényképek Gondy Károly és Egey István fényirdájából
A polgárság kiváltképp szívesen gyűjtötte a fotográfiákat. Közülük is legnépszerűbbek a portrék voltak, amelyeket a képen látható, sárgaréz kapcsos könyv is rejt. A táblákat és a gerincet bőrrel fedték, majd azokra díszítésként farátétet helyeztek. A hátsó tábla díszítése egyszerű, ám az első fa borítású, közepén finoman megmunkált ovális keretben áttört, virágos, leveles inda fut.

A Déri Múzeum fotótárából származó képek hiteles korrajzot nyújtanak, s azt is elárulják, a debreceni polgárok értették és követték is a divatot.

A legendás fényképész páros, Gondy Károly és Egey István „fényirdája” 1865-1909-ig működött a városban. Múzeumunk 1923-ban vette meg műtermi hagyatékukat, amely több mint 32.000 fotót jelent. A páratlan anyag tudományos feldolgozását Szabó Anna Viola fotótörténész végezte.

A képeken Debrecen csaknem egész lakossága megjelent. Láthatók itt elegáns színésznők éppúgy, mint a legszebb ruháikban pompázó polgárok, akik ezekből az albumokból költöztek a múzeum Polgári sikk című kiállításának falaira.
Ormosi Viktória muzeológus