Jelenleg életveszélyes állapotban van az Iparművészeti Múzeum (IMM) épülete - mondta el pénteki sajtóbeszélgetésén Takács Imre főigazgató, aki céljairól szólva a teljes rekonstrukción túl egy nagy állandó kiállítás, egy új épületszárny és látogatható raktárak megvalósításáról is beszélt.
Katasztrofális állapotban van a múzeum. A Lechner Ödön tervezte ház katasztrofális állapotban van: a kupola 11,5 méteres kilátótornyának oszlopai megrepedtek, a tetőgerinc kerámiataréjai mozognak, a külső díszburkolat gyakorlatilag elvált a téglafaltól, és az alapozást is meg kell erősíteni - számolt be a közelmúltban elvégzett szakértői vizsgálat megállapításairól a főigazgató.
Takács Imre elmondása szerint a kormánytól kapott 60 millió forintos gyorssegélyből májusig elvégzik az "életveszély-elhárítást", az épület teljes rekonstrukciója azonban több éves, a becslések szerint 14 milliárdot felemésztő munka lesz.
Elődjétől adósságot örökölt a főigazgató. Az intézmény pénzügyi helyzetéről szólva hozzátette: elődjétől 2010 októberében 76 millió forintos adósságot örökölt, ezt azóta sikerült 3 millióval csökkenteni. Az IMM 2008-ban még 659 millió forint állami támogatást kapott, 2011-re azonban csak 495 milliót. Ez az összeg is csökkenhet azonban a kormányzati zárolással - jelezte a főigazgató.
Mint hangsúlyozta, műtárgyvásárlásra évek óta nem költenek, ahogy nincs restaurátori vagy könyvtárfejlesztési keret sem; egy mechanikusan alkalmazott, 61 millió forintos elvonás pedig működésképtelenné tenné a múzeumot, amely így az alkalmazottak munkabérét sem tudná fizetni. "Ezért bízom benne, hogy nem automatizmusok mentén zajlanak majd a zárolások" - fogalmazott.
Kiállítási naptár Az IMM népszerűbbé válása nagyrészt az utóbbi hónapokban nyílt nagy időszaki kiállításoknak (
Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból;
Perzsa művészet a Qádzsár-korban, 1796-1925) köszönhető - mutatott rá Takács Imre, aki a következő időszak
kiállítási naptárát is ismertette.
A fejlesztések ütemezése A tervezett fejlesztéseket csak ütemezetten lehet végrehajtani - közölte a múzeum vezetője. Az első szakaszban zajlana le a homlokzatfelújítás, az akadálymentesítés és a gépészet megújítása, valamint egy 4 ezer négyzetméteres kiállítási tér kialakítása, ahol a középkori, reneszánsz, iszlám és szecessziós galériák kapnának helyet.
A második ütem során jönnének létre a barokk kort bemutató és a XIX-XX. századi állandó kiállítások és válnának látogathatóvá az IMM rengeteg műremeket őrző raktárai, majd a befejező szakaszban épülne fel a múzeum új szárnya helyet biztosítva többek között a kelet-ázsiai gyűjteménynek és a könyvtárnak.
Átfogó állandó kiállítás - először a múzeum életében A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemnek jelenleg több tanszéke működik az épületben, az egyetem új épületeinek elkészültével az IMM ezt a szárnyat is birtokba veheti és felújíthatja majd - fűzte hozzá Takács Imre. Az intézményfejlesztés befejeztével létrejönnének a még hiányzó szolgáltató funkciók (múzeumshop, étterem, gyermekfoglalkoztató), és megötszöröződne a 2 ezer négyzetméternyi látogatható terület, így az Iparművészeti Múzeum történetében először megvalósulhatna egy átfogó állandó kiállítás.
(MTI)