2023.12.21.

Mobilitás

Szépművészeti Múzeum - Budapest
Szépművészeti Múzeum
Cím: 1146, Budapest Dózsa György út 41.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
festészet, hír, képzőművészet
Nádasdy Ferenc életének legfontosabb adatait jól ismerjük. A Dunántúl egyik leggazdagabb földbirtokosa, 1625-ben született. 1633-ban Vas vármegye főispánja, 1646-ban királyi főudvarmester, majd 1664-ben országbíró lett, valamint belső titkos tanácsos. 1667-70 között Wesselényi Ferenc halálát követően nádor. Az alsó-ausztriai Pottendorf várában volt birtokainak központja. Híres volt, mint műgyűjtő, mecénás, a tudományok és művészetek támogatója, műalkotások megrendelője. Számos jeles irodalmi és történeti munka kiadása kötődik nevéhez; a legismertebb az 1664-ben megjelentetett „Mausoleum…”, amely mindmáig az egyik legismertebb magyar uralkodóképmás-sorozat. A bécsi udvar ellen irányuló Wesselényi-féle összeesküvés tagjaként Bécsben I. Lipót császár halálra ítéltette, majd lefejezték, javait a kincstár részére elkobozták.
Nádasdy Ferenc és Esterházy Anna Julianna kettősportréja, rézmetszet
Nádasdy Ferenc azon magyar főurak közé tartozik, akiknek meglehetősen nagyszámú grafikus és festmény portréjából csaknem teljes ikonográfia állítható össze. Ábrázolásainak összessége két nagy csoportra osztható: a viszonylag kevés arckép és a kivégzésével kapcsolatos röplapok, grafikák és festmények jóval nagyobb számú együttese.

Bartholomeus Kilian (1630-1696) rézmetszete Nádasdy Ferenc és felesége, Esterházy Anna Julianna kettősportréjával, a háttérben a lorettomi szervita templom és kolostor 1651-59 között emelt épületegyüttesével a Servitus Mariana ..seu historia ordinis servorum…collectorie. Viennae, 1668. című kiadványban szerepel illusztrációként.

A kettősportré feltehetőleg olajkép eredetije Lorettomban, vagy éppen Bécsben lehetett egykor, mint a támogatók, azaz a Nádasdy házaspár ajándéka. Akár egy barokk színpadon, kétoldalt félrehúzott függöny-drapériák keretében jelenik meg a kissé egymás felé forduló pár derékképe, mögöttük az épületegyüttes fölött a hely legendájára utaló felhők és fénysugarak övezte Mária alak látható.

A híres templomot Carlo Martino Carlone (1616-1667) itáliai származású építész tervezte, a jeles Carlone művészcsalád tagja. 1644-től tudunk bécsi tartózkodásáról és ottani működéséről, a császár özvegyének építészeként emlegették (Eleonóra, III. Ferdinánd császár felesége). A Kismartontól alig pár kilométerre fekvő Lorettom kegytemploma híres búcsújáróhely volt, kegyszobrát 1644-ben hozták az itáliai Loreto-ból. A templomot Nádasdy Ferenc kezdte el építtetni 1651-ben.
Basics Beatrix