2024.03.06.
Dobó István Vármúzeum

Egri vár bora 2024

2024.02.28.
Intercisa Múzeum

Ingyenes múzeumlátogatási alkalom

2024.02.26.
Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum

Süveges Rita lett az Eszterházy Arts Awart közönségdíjasa

2020.06.26.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Helyreállítási munkálatok kezdődtek a héten a mai Nyugat-Törökország területén lévő ókori romvárosban, az ötezer éves múltra visszatekintő Aizanoiban.

A denizli Pamukkale Egyetem régészprofesszora, Elif Özer szerint a szakemberek szerdán láttak hozzá a romváros színházának és stadionjának felújításához.

Az Anadolu török hírügynökség honlapja szerint a török kultúráért és turizmusért felelős minisztérium egy kütahyai üzletemberrel írt alá támogatási megállapodást a 20 ezer férőhelyes római kori színház és a 13500 ember befogadására alkalmas ókori stadion helyreállításáról.

A két építményt különböző természeti katasztrófák, köztük földrengések és földcsuszamlások rongálták meg.
"A nagyjából hat évesre tervezett projekttel az a célunk, hogy olyanná tegyük ezt a helyet, amilyen az ókorban volt, hogy még több turistát csalogasson a régióba" - jegyezte meg Özer.

Az ókori város a 2-3. században élte aranykorát és püspöki székhely volt a bizánci korban.

A Kütahya központjától 57 kilométerre lévő régészeti helyszínen található Anatólia egyik legjobb állapotban fennmaradt Zeusz-temploma is. A templomnál végzett közelmúltbeli ásatásokkor azonosított legkorábbi rétegek az i. e. 3000-ig nyúlnak vissza. I. e. 133-ban a város a Római Birodalom részévé vált.

A romterületet európai utazók fedezték fel 1824-ben. 1970 és 2011 között a Német Régészeti Intézet végzett ásatásokat a helyszínen, feltárva egyebek mellett a színházat, a stadiont, két közfürdőt, hidakat és nekropoliszokat. 2011 óta török régészek végeznek ásatási munkálatokat a helyszínen.

Aizanoi 2012-ben került fel az UNESCO világörökségi helyszínek javaslati listájára.


(MTI)