2020.07.08.

Magyaros mente - 42 pitykével

2020.07.08.
Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Szegedet a paprika helyezte földünk térképére

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

A kékfestés feledhetetlen mestere

2020.07.07.

Volt egyszer egy cukorgyár...

A kelták csecsebecsének gyűjtötték

A debreceni "Rajzoskola"

2020.07.06.
HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum

Keddtől ismét várja a látogatókat a hadtörténeti múzeum

2020.06.03.
Egy 16. századi ír klánfőnök földi maradványai után kutatva végeznek ásatásokat a régészek a spanyolországi Valladolid egyik utcájában.

"Vörös" Hugh O'Donnell az O'Donnell-klán vezetője volt. A dinasztia székhelye a mai északnyugat-írországi Donegal megyében volt - írja a BBC hírportálja.

Némi spanyol segítséggel Vörös Hugh számos jelentős győzelmet aratott I. Erzsébet angol királynő seregei felett és a többi klánnal szövetkezve komoly fenyegetést jelentett az angolok uralmára Írországban.

Az angol győzelemmel zárult, 1601-1602-es kinsale-i csatát követően Vörös Hugh Spanyolországba ment, ahol nem sokkal később, valamivel 30. születésnapja előtt meghalt.

Testét a valladolidi királyi palotába szállították és ugyanabban a kápolnában temették el, ahol csaknem egy évszázaddal korábban Kolumbusz Kristófot is elföldelték. A felfedező maradványait később Sevillába vitték, a kápolna pedig az enyészeté lett.

A régészek most úgy vélik, hogy megtalálták a kápolna falait és "közel" vannak Vörös Hugh maradványainak felfedezéséhez.

Az ásatási munkálatok május elején kezdődtek a Constitución utcában, a spanyol Santander bank egyik fiókjának közelében.

Ezidáig két koporsót és 15 azonosítatlan személy maradványait tárták fel.
O'Donnell halálának oka máig vitatott. Csontjainak megtalálása segíthet megerősíteni vagy megcáfolni azt a feltételezést, hogy megmérgezték.

A régészek egyelőre nem tudják, hogy a kiásott csontok között ott vannak-e O'Donnell földi maradványai. Ennek megállapításához a DNS-tesztelést is be akarják vetni a szakemberek.

Az egykori klánfőnök csontjainak azonosítását segíti, hogy mindkét nagylábujja hiányzik, ugyanis elfagytak, amikor fiatalkorában megszökött angol fogvatartóitól a metsző téli hidegben.

Az ásatás szóvivője szerint lehetséges, hogy Vörös Hugh-t a kápolna egy másik részében temették el, egy kriptában, amely a bank alatt lehet.

A kripta helyének meghatározása jelenti most a legnagyobb problémát, ugyanis egy négyemeletes épület alatt kutatni jóval nagyobb kihívást jelent, mint egy utcát felásni.