2020.05.27.

A kelták feladták a leckét a vaskor kutatóinak

2020.05.25.

Szaru lőportartó

Magyar Nemzeti Múzeum

Restaurátorok a viking mesterek útján

Budapest Főváros Levéltára

Kapások, vincellérek... no meg a hegymester

PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Vörös hajú táncosnő - hófehér ruhában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Végállomás: villamosút a Pesti paprikából

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Egy Batthyány, aki még (űr)hajót épített

Azok a nyakas hatvaniak

MNM Palóc Múzeuma

Áldozócsütörtök és Váróvasárnap

Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
A Jósa András Múzeum épülete annó
Cím: 4400, Nyíregyháza Benczúr tér 21.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2020.05.21.
hír, orvos- és gyógyszerészet-történet, történet
Jósa András, megyénk híres orvosa 1864-ben szerezte meg orvosi diplomáját a Bécsi Orvostudományi Egyetemen. Édesapja nyomdokain először jogi, majd gazdasági pályával próbálkozott, kevés sikerrel. Orvosi pályára teljesen véletlenül vetődött, bár atyai nagyatyja Jósa István 1787 és 1837 között öt évtizeden keresztül viselte Szabolcs vármegye főorvosi tisztét, így az orvosi pálya választása kézenfekvő lett volna számára.
Jósa András sebészi diplomája
Tudvalevő, hogy Jósa András nagy érdeklődést mutatott a kézügyességet igénybe vevő foglalkozások iránt. Előszeretettel munkált meg tárgyakat fából, amelyeket később a ház körül hasznosított. A kedvteléséből adódóan szerzett komolyabb sérülését a doktorok félrekezelték, és csak több műtét után jöttek rá a páciens igazi kórisméjére. Történetesen arra, hogy az esztergálás során szerzett sebben felejtettek egy varrótűt és egy darab gézt.

A hetekig tartó pihenés és lábadozás után Jósa András komoly elhatározásra jutott: orvos lesz! A „Medicinae Doctor” cím megszerzése után Nagykállóba, az akkori megyeszékhelyre költözött, és az addig Korányi Frigyes által alapított kórházat igazgatta, és fejlesztette tovább. Sebészi diplomáját egy évvel később, 1865. július 25-én szerezte meg szintén Bécsben az Orvosi Egyetemen, ahol az akkori Európában a legmagasabb szinten oktatták az orvostanhallgatókat. Az itt látható „Doctorem Chirurgiae” diploma jó kiindulópont és garancia volt arra, hogy a tudását állandóan csiszoló orvos később akár napi hat-hét műtétet is sikeresen elvégezzen páciensein.

Mohácsi Endre

Jósa András sebészi diplomája
Gyűjtés helye, éve: Nyíregyháza, 1974
Kor: 1865
Gyűjtemény: Jósa András Múzeum történeti dokumentumok gyűjteménye, ltsz. 83.2.6.
Méret: 55 x 41 cm