Jósa András Múzeum - Nyíregyháza
A Jósa András Múzeum épülete annó
Cím: 4400, Nyíregyháza Benczúr tér 21.
Nyitva tartás: K-V 9-17
agyagművesség, kerámia, hír, iparművészet, mesterségek, néprajz
A tárgy hátfalára ragasztott, Jósa András által írt feljegyzés szerint a Fränkl Ignáctól kapott ajándékra 1878-ban bukkantak rá. A címkéről tudjuk meg azt is, hogy Gáva nyugati végén, a Tisza egykori magaspartján került elő, veremásás közben, néhány méter mélységből. A találó gazda elmondása szerint négy egybenyíló szoba maradványai bukkantak elő, ahol további hét csempére, illetve kályhaszemre, egy kúpos vassisakra, egy „kulcsnyélhez hasonló” nyelű lécfúróra és némi elszenesedett rozs maradványaira akadtak.
Kályhacsempe, lelőhely: Gáva, kor: XV–XVI. század\r\n
A kályhacsempe elülső oldalának felső negyede derékszögben megtörik, és síkja beljebb van, mint a díszített részé. Itt oldalt két lyuk található egymással átellenben, amelyek a csempék összedrótozásához szükségesek.

A csempén két madár látható. Az egyik – egy kétfejű, szétterülő farokkal ábrázolt – előre nyújtott karmokkal ront egy hosszú bóbitájú, békésnek tűnő madárra. A támadó bal fejének csőre a védtelen madár csőrének tövéhez ér. A bóbitás madárban alighanem egy pávát sejthetünk.

A kályhacsempe formája és motívumainak kissé darabos kidolgozása alapján egy népi stílusú, XV–XVI. századi kályha része lehetett. Használatát a belsejébe rakódott korom bizonyítja.

Pintye Gábor

Kályhacsempe
Lelőhely: Gáva, 1878
Kor: XV–XVI. század
Gyűjtemény: Jósa András Múzeum régészeti gyűjteménye, ltsz. 65.384.1.
Méretek: hossz 19,9 cm, szélesség 16,6 cm, magasság 10 cm, vastagság 1,3 cm, hátsó átmérő 13,2x16,5 cm