2024.02.03.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb bútoregyüttessel gazdagodott a gyulai múzeum

MNM Palóc Múzeuma - Balassagyarmat
Cím: 2660, Balassagyarmat Palóc liget 1.
Telefonszám: (35) 300-168, (35) 500-133
Nyitva tartás: Szo-V 9-16
MNM Palóc Múzeuma
hír, néprajz, történet, viselettörténet
Bocsi Éva babakészítő és népi iparművész otthonában több mint száz, kazári és vizslási népviseletbe öltöztetett baba idézi vissza az 1880–1960 közötti időszak viseletváltozásait és a palócok falusi hagyományait. A népművész mintegy 150 hazai és külföldi helyszínen bemutatkozott már alkotásaival, és számos szakmai elismerés koronázza egyedülálló munkásságát.
Esti pihenő (Bocsi Éva népviseletes babáival)
2020. február 27-én a balassagyarmati Palóc Múzeumban nyílt időszaki kiállítása népviseletes babáiból, amelyek közül számos életképekbe állítva mutatja be a hagyományos palóc népi kultúrát, az egykor élt palócföldi parasztok mindennapi életét és ünnepi szokásait.

Bocsi Éva az 1970-es években – az úgynevezett „kivetkőzések” utolsó hulláma idején – gyűjtőmunkába kezdett az édesanyjával. Kazárt és Vizslást járták, hogy megismerhessék a régi ruhákat és a használati tárgyakat. A ruhák száma otthonában több százra rúg, amelyek egy részét máig magára ölti a jeles alkalmakkor. A begyűjtött darabok másik feléből a babák viselete készül. Bocsi Éva maga készíti műremekei minden darabját. Nemcsak a ruhákat szabja, varrja, de a babák testét, fejét és természetesen az öltözet összes kiegészítőjét – a főkötőket díszítéseikkel együtt, a lábbelieket, csizmákat – is ő csinálja.

Bocsi Éva 2010-ben megkapta az Év hagyományőrzője díjat, 2016-ban Szeder Fábián-díjjal jutalmazták. Két alkalommal nyerte el a Kézműves Remek díjat, babáit pedig 2015-ben nógrádikummá választották.

Az egyedülállóan érdekes kiállítás a járványveszély miatt jelenleg nem látogatható, így a mellékelt képekkel adunk kedvcsináló ízelítőt ahhoz, hogy mihamarabb élőben is megcsodálhassák azokat.

Vasvári Zoltán
MNM Palóc Múzeuma