2020.05.19.

A kirekesztéstől a megsemmisítésig

2020.04.30.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Sajtóközlemény a közös művészeti örökségünk nyomában című pályázat zárásáról

2020.04.19.

A kirekesztéstől a megsemmisítésig

2020.04.15.

Pogácsa, barackpálinka és Náhum próféta

2020.04.15.

Harminc éve szabadon

2020.04.13.

Virtuális kapcsolatban a látogatókkal

2020.04.06.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Elindult a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeum ismeretterjesztő videosorozata

2020.03.30.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Németországból is importáltak kerámiát a középkorban

2020.03.25.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Ismeretterjesztő videósorozatot indít a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeum

2020.03.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A hódmezővásárhelyi közművelődési intézmények is bezárják kapuikat

2020.02.29.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Leletmentésre ma is van lehetőség

2020.02.09.

Germán harcos nyugodott a 309-es sírban

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2020.04.06.
A Magyarország szovjet megszállásának 75. évfordulója alkalmából készített epizód megjelenésével szombaton elindult a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeum ismeretterjesztő videosorozata.

A filmben Miklós Péter múzeumigazgató, történész azt mondta, 1945. április 4. új korszak kezdődött Magyarország történelmében. Az államszocializmus időszakában április 4-ét a felszabadulás napjaként ünnepelték.

Bár elsősorban politikai, történetpolitikai vita folyt az 1944 ősze és 1945 kora nyara közötti időszak elnevezéséről, a mértékadó történeti monográfiák szerzői közt konszenzus van abban, hogy az ország szovjet megszállásának folyamata fejeződött be ekkor, annak ellenére, hogy valóban voltak olyanok, akik megszabadulásként élték meg a történteket. A társadalom túlnyomó része újabb megszállásként tekintett a szovjet csapatok érkezésére - hangsúlyozta a kutató.

Miklós Péter rámutatott, noha jellemzően 1948-at tartották a fordulat évének, már a front átvonulását követően megkezdődött a szovjet típusú politikai berendezkedés kiépítése, bizonyos stratégiai ágazatokban egyre inkább a politikailag megbízható, baloldali szociáldemokraták vagy még inkább a kommunisták kerültek vezető pozíciókba.

A megszállás rövid távú következménye volt a fosztogatás, rablás, erőszaksorozat, hét-nyolcszázezer ember elhurcolása malenkij robotra, a termelő eszközök elszállítása. Hosszútávú eredményként Magyarország pedig 1989-ig a keleti politikai struktúrához tartozott, 1991-ig szovjet csapatok állomásoztak az ország területén - közölte a történész.

Az elmúlt két hétben a közgyűjtemény videosorozatának harminc epizódja készült el. Ezek folyamatosan jelennek meg a kiállítóhelyek és a múzeum közösségi oldalain. A felvételeken a Tornyai-múzeum szinte valamennyi szakalkalmazottja, kutatója megszólal. Az Emlékpont munkatársai a 1945 utáni témákról beszélnek, a régészek a gyűjtemény újabb anyagai mellett képet adnak a Csomorkányon folyó feltárásokról, míg a történészek a helytörténeti gyűjtemény kincseiről és a közgyűjtemény első igazgatójának, Kiss Lajosnak emléket állító kiállítást mutatják be. A múzeum művészettörténésze a kiállítások mellett a gyűjtemény gyarapodásáról is beszámol.

A sorozat egyes részei emléknapokhoz is kötődnek: így a holokauszt magyarországi áldozatainak vagy a felvidéki magyarok kitelepítésének emléknapja mellett Trianon százéves évfordulójára is készül epizód.