2020.07.28.

Évszázadok leletei: 8.000 lelet, 10.000 fotó

2020.07.27.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Az elcsent élesztő és a csöpögő gerenda

2020.07.17.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Vásárhely látnivalóival ismerkedtek az idegenforgalmi szakemberek

2020.07.14.

Történelem és magyarság

2020.05.19.

Idő formálta tájelemek

2020.04.30.

A kirekesztéstől a megsemmisítésig

2020.04.30.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Sajtóközlemény a közös művészeti örökségünk nyomában című pályázat zárásáról

2020.04.19.

A kirekesztéstől a megsemmisítésig

2020.04.15.

Pogácsa, barackpálinka és Náhum próféta

2020.04.15.

Harminc éve szabadon

2020.04.13.

Virtuális kapcsolatban a látogatókkal

2020.04.06.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Elindult a hódmezővásárhelyi Tornyai-múzeum ismeretterjesztő videosorozata

2020.03.30.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

Németországból is importáltak kerámiát a középkorban

Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2020.03.30.
Tornyai János Múzeum
hír, régészet
Az elmúlt napokban folytatódott az egykor virágzó mezőváros, Csomorkány területének régészeti bejárása. A Tornyai János Múzeum munkatársai pénteken újabb lelet találtak, amely igazolja, hogy a település a középkorban a gazdaságilag fejlett városok közé tartozott.
A Tornyai-múzeum munkatársai folytatják terepbejárásukat Csomorkányon
– Az egykori Árpád-kori falu, Csomorkány mezővárossá nőtte ki magát a középkorra, mielőtt 1595-96-ban török-tatár hadjárat pusztította el – idézte fel a település történetét Béres Mária. A Tornyai János Múzeum régésze arról is szólt, hogy a mintegy négy négyzetkilométernyi területen egykor utcák, házak, porták sorakoztak, ahol egy időben hét-nyolcszáz lakos élt, akiknek emlékét már csak a templomrom és a földben és a föld felszínén található leletek őrzik.

Tavaly a Tornyai János Múzeum munkatársaiaz NKA által támogatott program keretében 17 hektárnyi területet jártak be, s munkájukat száznál is több önkéntes segítette. Az ő részükre az idén is meghirdette a közgyűjtemény az önkéntes terepbejáráson való részvételt, azokban a koronavírus járvány miatt erre nem kerülhetett sor. A jelen időszakban a múzeum régészei– a látogatók fogadásának elmaradása miatt – az intézmény front-office területein dolgozó munkatársaival közösen végzik a bejárást, s munkájukat szabad területen, egymástól távolságot tartva biztonságban végezhetik.

A bejárásban résztvevők a húszméteres négyzetekre osztott területen mindent begyűjtenek, ami régészeti értékkel bírhat, csontdarabokat, edénytöredékeket, fém- és kerámiadarabokat, amelyeket az adott négyzet koordinátáival feliratozott zsákokba helyezik. Ezeket a későbbiekben a múzeumban megtisztítják, és feldolgozzák.

Tavaly több mint 86 ezer cserépleletet dolgoztak a régészek, s elmondható, hogy a tárgyak végigkövetik a terület betelepültségét, így az avar, a germán időszak mellett honfoglalás-kori és szarmata kor nyomait is rögzítették.
– A középkori Csomorkány gazdag településnek számított –fogalmazott Béres Mária, hozzátéve, hogy ezt az előkerült import kerámiák is igazolják. Ezek közül a legújabba pénteki bejárás során megtalált a kerámia-lelet, egy dél-német területről származó asztali kerámia szamócát formázó díszítése.

A bejárást a következő a tervek szerint a következő hetekben is folytatják a múzeum munkatársai, amely során fémkereső berendezést is alkalmaznak majd.