2020.09.15.
Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Mögötted a törvény – előtted is az legyen!

2020.09.11.
Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

A román tömeggyilkosságoktól az országgyarapításig

2020.09.07.

Trianon utóélete

2020.08.31.

Hódmezővásárhely Trianon Emlékalbuma

2020.08.27.

Az Emlékpontban forgatott filmmel VERSenyeznek a szentesi diákok

2020.08.26.
Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Sorsok a kommunista diktatúra szorításában

2020.08.19.

Száz éve lett képviselő Slachta Margit, a vészkorszak embermentője

2020.08.18.

Megfigyelve mindhalálig

2020.07.22.

Emlékpont, a különleges múzeum

2020.06.16.
Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Megjelent a Habsburg Birodalom püspökei életrajzi lexikonsorozatának első kötete

2020.04.30.

Vásárhelyi történész előszavával jelent meg Révay Mór Jánosné naplója

2020.03.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A hódmezővásárhelyi közművelődési intézmények is bezárják kapuikat

2020.03.09.

Piarista diákok vásárhelyi múzeumokban

Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ - Hódmezővásárhely
A múzeum épülete
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Andrássy út 34.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2019.06.21.
A hódmezővásárhelyi Emlékpontban negyedik alkalommal került megrendezésre Magyarország története a kora újkortól a legújabb korig címmel a PhD hallgatók és doktorjelöltek országos konferenciája. A tanácskozás tizenhat előadója az ország számos egyetemén készül a magasabb tudományos fokozat megszerzésére.

A konferencia szervezője, Zeman Ferenc, a társzervező Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltár – korábban pedig az Emlékpont – munkatársa felidézte, hogy doktori címének megszerzése idején nehezen jutott témájában előadási és publikálási lehetőséghez, amely elvárás a tudományos fokozat eléréséhez. Ezért rendezték meg a konferenciát az első két alkalommal Szegeden, amely rövid szünet után tavaly indult újra az Emlékpontban. Az idei tanácskozás a magyar történelem ötszáz évét ölelte fel a tizenhetedik századtól a huszadik század közepéig, s a történelem mellett a földrajztudomány és a neveléstörténet területei is szóba kerültek is.

Kötetben tervezi megjelentetni az Emlékpont most elhangzott előadásokat ugyanúgy, mint az a tavalyi konferencia dolgozataival is megtörtént – mutatta be a tavalyi tanácskozást összefoglaló kötetet Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője, a Tornyai János Múzeum igazgatója, míg köszöntőjében a társrendező Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar dékánja, Döbör András a két intézmény kapcsolatainak fejlődését méltatta. A Doktoranduszok Országos Szövetsége is szervezője a tanácskozásnak, amelynek Történelem- és Politikatudományi Osztályát vezető Apjok Vivien kifejtette: a szakemberek a konferencián nemcsak szakmai, de emberi impulzusokat is kapnak kutatásaik eredményesebb folytatásához.

A plenáris ülés előadásai során Miksi Péter, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem doktorjelöltje Thököly István pályáját elemezte, míg hallgatótársa, Nagy Gyöngyi, az Emlékpont történésze a korszak legtöbb tagot maga mögött tudó szervezetének, a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetségének megalakulását mutatta be.

M. Pelesz Nelli, az Eszterházy Károly Egyetem doktorandusza az 1926 és 1938 között működött Magyar Tanítójelöltek Lapjának történetét ismertette, amelyet Szegeden alapítottak, s később országos lappá vált, amelyben az ország 29 intézményének tanárai, oktatói és hallgatói publikálták neveléstudománnyal kapcsolatos szakmai és művészeti írásaikat. A konferenciát szervező Zeman Ferenc pedig a hódmezővásárhelyi születésű szociáldemokrata politikus, Takács Ferenc iparügyi miniszteri tevékenységét vette górcső alá, majd a délutáni ülésszak során a doktorjelöltek két szekcióban tanácskozva mutatták be kutatásaik legújabb eredményeit.

A 2018-as konferenciát összefoglaló kötet ingyenesen letölthető pdf formátumban az Emlékpont honlapjáról a http://www.emlekpont.hu/kiadvanyaink/emlekpontkonyvek/emlekpontkonyvek.html címen.