2020.07.05.

Magyar Nemzeti Múzeum

A Magyar Nemzeti Múzeum ásatása a regéci várban

2020.07.03.

Mit rejt a város szövete?

Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ

Július 7-től a Capa Központ összes kiállítása látogatható

Erkel Ferenc Múzeum

Ismét nyitva a gyulai kiállítóhelyek

A zöldhasú takácsok

Janus Pannonius Múzeum

A nagy háború - egy hadifogoly naplójából

Státuszszimbólum - gyerekeknek

2019.06.11.
Egy lovat és más patás állatokat ábrázoló 12 ezer éves homokkőtáblára bukkantak megelőző régészeti ásatások közben a nyugat-franciaországi Angouleme város pályaudvara mellett.

A 25 centiméter hosszú, 18 centiméter széles és három centiméter vastag kőtábla mindkét oldalán találhatók őskőkorszaki vésetek, a legjobb állapotban azonban egy fej nélküli ló rajzolata maradt fenn, amelyen különösen élethűek a lábak és a paták - közölte a megelőző régészeti feltárásokért felelős francia kutatóintézet, az INRAP.

A fej nélküli ló elfoglalja a kőtábla egyik oldalának csaknem felét. A táblán kevésbé markánsan kivehetők négy másik kisebb növényevő állat körvonalai is, köztük egy másik lóé, és egy feltételezett - szintén fej nélküli - szarvasféléé, amire patájának sajátos formája utal, és talán egy őstuloké. A kőlap másik oldalán egy ló hátsó fele látható nagyon finom kidolgozásban.

A régészeti feltárást egy üzletközpont építése miatt végezték egy olyan helyen, amely "ősi vadászterület lehetett".
Az angouleme-i lelőhelyen felfedeztek kezdetleges tűzhelyeket is kovakő- és állatcsontmaradványokkal, valamint olyan kavicsokkal, amelyeket felhevítve sütőlapként használtak. A hely vadászati hasznosítására nyílhegymaradványok utalnak.

A francia kutatók szerint ez a prehisztorikus állatábrázolás "kivételes felfedezés", mert a késő őskőkor végét jelentő Mas d'Azil-i korszak (i.e. 12 300 - i.e. 9600) absztrakt motívumok jellemezte, kései szakaszában ismeretlenek a figuratív ábrázolások.

"Ez az utolsó ábrázolás a paleolitikumból. Olyan, mintha egy földönkívülit fedeztünk volna fel" - idézte a Le Monde francia napilap honlapja Miguel Biard régészt, az angouleme-i ásatás tudományos vezetőjét.