2020.07.22.

Emlékpont, a különleges múzeum

2020.06.16.
Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ

Megjelent a Habsburg Birodalom püspökei életrajzi lexikonsorozatának első kötete

2020.04.30.

Vásárhelyi történész előszavával jelent meg Révay Mór Jánosné naplója

2020.03.18.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A hódmezővásárhelyi közművelődési intézmények is bezárják kapuikat

2020.03.09.

Piarista diákok vásárhelyi múzeumokban

2020.03.09.

Dömötör Mihály fotográfiaiból nyílik kiállítás Hódmezővásárhelyen

2020.02.28.

Elhallgatott történelem

2020.02.26.

A bolsevik iszonyat vesztesei

2020.01.30.

Pótolhatatlan elhurcoltak, pótolhatatlan leszármazottak

Heti egy fürdés

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Emlékpont - Fél évszázad Vásárhelyen Humán Oktatási Központ - Hódmezővásárhely
A múzeum épülete
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Andrássy út 34.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2019.05.15.
1956, hír, történelem, Újkor, XX. század
A hódmezővásárhelyi Emlékpont a Női sorsok a szocializmusban című előadássorozatát az 1956-os forradalom és szabadságharc mártír orvostanhallgatójának, Tóth Ilona élettörténetével zárta kedden.
Tóth Ilona élettörténetével zárta sorozatát az Emlékpont
A medika 1956. október 23-án részt vett a fővárosi tüntetésen, amelyre épp huszonnegyedik születésnapján került sor – idézte fel Nagy Gyöngyi, a közgyűjtemény történésze, hangsúlyozva, hogy a nap további eseményein Ilona már nem vett részt. A Péterfy Sándor utcai kórház önkéntes betegszállító csoportjába három nappal később jelentkezett, s mentette a sérülteket, míg mentőautójukat találat nem érte.

A Domonkos utcai kisegítő kórház vezető orvosának november 9-én nevezték, ki, amelynek alagsorában röpcédulákat készítettek, s egy razzia során elfogták, majd nemcsak a tiltott nyomtatással, hanem egy ávós megölésével is megvádolták. Az egyhónapos vizsgálati fogság embertelen körülményeinek, a vallatásnak és az alkalmazott tudatmódosító szereknek is köszönhetően Tóth Ilona vélhetően a felajánlott vádalkut elfogadva beismerte az államvédelem emberének meggyilkolását, s a hatalom a forradalom kirakatpereként rendezte meg az orvostanhallgató és vádlott-társainak tárgyalását.

Bár a bizonyítékok és tanúvallomások között az azóta elvégzett kutatások számos ellentmondásra is fényt derítettek, kegyelmi kérvényét is elutasították és 1957. június 28-án kivégezték. Tóth Ilona élettörténetét több könyv, képzőművészeti alkotás, színdarab örökíti meg, fővárosi szülőháza pedig 2016 óta kiállítóhelyként őrzi emlékét.