2020.03.19.
MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ

Jelenleg nem látogathatók a Modem kiállításai

2017.11.21.

Blattner Géza munkásságát bemutató kiállítás nyílt a debreceni Modemben

2016.11.28.

Szalay Lajos bibliai ihletésű grafikáiból nyílt kiállítás a debreceni MODEM-ben

Magyar Nemzeti Múzeum

Restaurátorok a viking mesterek útján

2020.05.27.

A kelták feladták a leckét a vaskor kutatóinak

Budapest Főváros Levéltára

Kapások, vincellérek... no meg a hegymester

PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Vörös hajú táncosnő - hófehér ruhában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Végállomás: villamosút a Pesti paprikából

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Egy Batthyány, aki még (űr)hajót épített

Azok a nyakas hatvaniak

MNM Palóc Múzeuma

Áldozócsütörtök és Váróvasárnap

MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ - Debrecen
Cím: 4026, Debrecen Baltazár Dezső tér 1.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2017.11.21.
Billentyűk - Blattner Géza kísérleti bábszínháza az avantgárd Párizsban címmel nyitottak meg tárlatot szombaton a debreceni Modem Modern és Kortárs Művészeti Központban, amely a 20. századi európai avantgárd bábszínház, valamint a modern magyar bábművészet megteremtőjének számító, nemzetközi hírű debreceni alkotó, Blattner Géza munkásságát mutatja be.

Komolay Szabolcs, Debrecen kulturális alpolgármestere megnyitójában megemlítette, hogy Magyarországon alig ismerik Blattner Géza nevét és művészetét, elsősorban azért, mert pályája nagy része Franciaországhoz kötődik.

A Billentyűk című tárlat - amely Blattnerre mint a zsinóros, billentyűs marionettfigurák megteremtőjére utal -, egyedülálló összefogás eredménye: négy debreceni intézmény, a Csokonai Színház, a Déri Múzeum, a Modem s a Vojtina Bábszínház, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet szakmai együttműködése révén valósult meg - tette hozzá.

A kiállítás megnyitóján elmondták: az év kiemelt kiállításán a Vojtina Bábszínház időnként a Modembe költözik, három hónapon keresztül különleges előadásokra várják a gyerekeket és a felnőtteket a művészeti központban felépült szivárvány színpadon.

Rögtön a megnyitó napján belekóstolhattak az érdeklődők a rendhagyó kezdeményezésbe: Árnyalatok - Blattner parafrázis címmel a debreceni Vojtina Bábszínház művészei idézték meg Blattner Géza életművének egy-egy részletét ezúttal felnőtt közönségnek. A későbbiekben minden kedden rendhagyó bábelőadásokra várják a gyerekeket, míg havonta egy-egy csütörtöki alkalommal a felnőtt közönséget szólítják meg a kiállítótérben felállított "szivárvány színpadon".

A tárlat megnyitóján felidézték: a Debrecenben született Blattner Géza 1925-ben Párizsba költözött, ahol megnyitotta az Arc-en-Ciel (Szivárvány) Színházat, amely rendkívül változatos, sokszínű társulatával, alkotó közösségével korát megelőző, kísérletező bábszínházzá vált.

Blattner Géza magyarországi működése új korszak kezdetét jelezte a bábjátszás történetében: ízlésével, szemléletével, a bábművészet lehetőségeinek szüntelen kutatásával alaposan megelőzte korát.

Az 1937-es párizsi világkiállításon Blattner Szivárvány Színháza Az ember tragédiája első francia nyelvű bemutatójával aranyérmet nyert. Munkatársaival megteremtette az első, minden ízében korszerű, az emberszínház utánzásával szakító, saját műfaji törvényeit érvényesítő, a sokfajta élettelen anyag ezernyi titkát feltáró, humorból, költészetből összegyúrt 20. századi francia avantgárd bábszínházat. Hatására kezdtek a hatvanas évektől

Magyarországon vidéken is művészi bábszínházak alakulni. Halálának 50. évfordulóján Debrecen négy kulturális intézménye ennek a 20. század elején megszületett, az avantgárd párizsi miliőt megidéző kiállítással tiszteleg Blattner Géza emléke előtt.

A Billentyűk - Blattner Géza kísérleti bábszínháza az avantgárd Párizsban című kiállítást február 25-ig tekinthetik meg az érdeklődők a debreceni Modemben.