Janus Pannonius Múzeum - Modern Magyar Képtár I. - Martyn Ferenc Múzeum - Pécs
Mattis János festménye
Cím: 7621, Pécs Káptalan utca 4.
Nyitva tartás: K-V 10-18
2015.11.22.
Janus Pannonius Múzeum
festészet, grafika, hír, képzőművészet
Mintegy fél éves szünet után szombattól (november 21.) újra teljes szépségében látható a pécsi Martyn Ferenc kiállítás a róla elnevezett múzeumban, a Káptalan utca 4-ben.
Martyn Ferenc festménye
Martyn Ferenc (Kaposvár, 1899 – Pécs, 1986) szobrász, festő, grafikus, illusztrátor. A modern magyar képzőművészet meghatározó alakja, a dél-dunántúli művészeti élet iskolateremtő mestere és szervező egyénisége.

A második világháború előtt hosszú éveket töltött Párizsban, s beutazta Nyugat-Európát: kapcsolatokat épített, behatóan megismerkedett a legkorszerűbb avantgárd törekvésekkel. A háborút követően a nonfiguratív irányzatok egyik legfontosabb hazai képviselője és kiteljesítője volt. 1974-ben emlékmúzeuma nyílt Pécsett a városnak, illetve a Janus Pannonius Múzeumnak ajándékozott műveiből. 1985-ben monográfusa, Hárs Éva szerkesztésében jelent meg életmű-katalógusa. A művész 1986. április 10-én halt meg Pécsett.

A Martyn Ferenc művészetét bemutató állandó kiállítás 2011-ben, a Káptalan u. 4. szám alatt nyitotta meg újra kapuit, a festői és szobrászi életműről minden eddiginél átfogóbb keresztmetszetet adva.