Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ - Hódmezővásárhely
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
Cím: 6800, Hódmezővásárhely Dr. Rapcsák András út 16-18.
Nyitva tartás: K-V 10-17
2015.10.05.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ
díjak, festészet, hír, iparművészet, képzőművészet
Gaál József képzőművész kapta a 62. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját, a Tornyai-plakettet, melyet Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Almási István, Hódmezővásárhely polgármestere adott át az alkotónak az Alföldi Galériában. A kiállításon összesen tizenkilenc elismerést osztottak ki, köztük a Hódmezővásárhely városa és a Magyar Művészeti Akadémia által közösen alapított Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíjat. Az egy éven át járó támogatást a Mórocz István grafikusművésznek ítélte oda a tárlat zsűrije.
Gaál József Hátom testvér II.

A Tornyai-plakettel minden évben a legsikeresebbnek ítélt művész munkásságát ismerik el, amellyel a hazai kiállítások között a legmagasabb összegű, nettó egymillió forintos jutalom jár. A 62. Vásárhelyi Őszi Tárlat fődíját elnyert Gaál József Munkácsy Mihály-díjas festő-, grafikus- és szobrászművész, művészeti író, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő tanszékének egyetemi docense.

Tanulmányait a "képző" a grafikai szakán végezte, ahol Raszler Károly, Kocsis Imre és Rozanits Tibor voltak a mesterei. 1993-óta a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanára. 1983-tól rendszeresen szerepel hazai és külföldi kiállításokon. Munkái helyet kaptak a Magyar Nemzeti Galériában és számos magyarországi múzeumban. Dolgozott a salgótarjáni és a makói művésztelepen. Gaál József művészi világképének meghatározó motívuma az egymással ellentétes világképek közötti őrlődés, "a mindenben való kétkedés gyötrelme" - írta róla Szabó Noémi művészettörténész. Gaál vallja, hogy egy arcba kívánja tömöríteni a remény és reménytelenség eksztázisát. E művészi célkitűzés figyelhető meg a 62. Vásárhelyi Őszi Tárlaton szereplő Három testvér című alkotásán (is). Az íróként is tevékenykedő alkotónak rendszeresen jelennek meg szépirodalmi és műkritikai írásai.

A Vásárhelyi Őszi Tárlat hazai képzőművészeti életben betöltött kiemelt jelentőségét tükrözik az adományozott díjak. Az idei vernisszázson egy híján 20 elismerést osztottak ki: a tárlat fődíjával járó Tornyai-plakettet Gaál József képzőművész, a Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíjat, mellyel egy éven át havi százezer forint támogatás és a névadó leszármazottja által adományozott Rudnay rézkarc (is) jár, Mórocz István grafikusművész nyerte el.

Mórocz 2014-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán (mesterei: Eszik Lajos és Szurcsik József). Műveit egy cserépgyári munka ihlette: az ipari környezet, a gyári szerkezetek jelennek meg finom és aprólékos grafikai eszközökkel kivitelezett alkotásain.

A Magyar Művészeti Akadémia által felajánlott díjban Gallov Péter grafikusművész részesült, az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját Dobó Bianka képzőművész kapta.

A kiállítás fődíján túl Hódmezővásárhely városa adja az Endre Béláról, valamint az Galyasi Miklósról elnevezett díjakat is: előbbi mesterdíjat Nagy Attila, utóbbi nívódíjat Szvet Tamás szobrászművész vehette át. A felsőoktatási intézmények festő szakának végzős hallgatóinak meghirdetett Fiatal Festők Nívódíjában Bíró Botond festőművész részesült.

A 62. Vásárhelyi Őszi Tárlat díjazott művészei:

Gaál József képzőművész

Ámmer Gergő szobrászművész
Kincses Pál vállalkozó díja

Varga Patrícia Minerva festőművész
Sárkány sport-, játék-, ajándékbolt díja

Tayler Patrick Nicholas festőművész
SV-2010 Kft. díja