2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

2013.12.17.
Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány
hír, Holokauszt, történelem, Újkor, XX. század
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

A magyar szellemi élet meghatározó és jeles személyiségeinek részvételével 2013. december 17-én sor került arra a háttérbeszélgetésre, melynek keretében Schmidt Mária bemutatta a Józsefvárosi Pályaudvar helyén létesülő új emlékhely, a „Sorsok Háza – Európai Oktatási Központ" kiállítási és oktatási koncepcióját.

 

A tervek szerint 2014 áprilisában megnyíló kiállításról Schmidt elmondta, annak elsődleges célcsoportja a magyar közoktatás 8-12. évfolyama közötti korcsoportjai, valamint a felsőoktatási képzésben résztvevő hallgatók. A tárlatnak – az emlékhely megalkotásával megbízott történész szerint – meg kell érintenie a fiatal nemzedékeket, hogy a tudástartalmakat sem nélkülöző érzelmi érintettségből a kiállításhoz kapcsolódó oktatási programok révén a kirekesztés minden formáját elutasító tudatos állampolgári viselkedésminták szülessenek.

 

A részvevők egyetértettek abban, hogy a Holokauszt története számos tanulságot hordoz a XXI. század nemzedékei számára, és egyetértőn úgy gondolják, hogy a Sorsok Háza révén a magyar társadalom ezeket a tanulságokat egyre inkább magáénak érezheti. Többen – így Vajda Mihály filozófus, Gerő András és Tőkéczki László történészek, valamint Salamon András filmrendező – jelezték, hogy a bemutatott koncepció ígéretes és hatásos, annak megvalósításához pedig meg kell találni azt a nyelvet, amely a felnövekvő nemzedékek számára is képes közvetíteni a súlyos tartalmakat. Egyöntetű volt a vélemény, hogy a létesülő emlékhely legfontosabb funkcionális eleme maga az oktatás.