2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

2013.08.09.
17. század, festészet, hír, hírességek, Jan Vermeer, képzőművészet, századok, történelem, zene
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Két művészet, a zene és a festészet találkozásának lehetnek szemtanúi a londoni Nemzeti Galéria nyári kiállítására ellátogatók. A Vermeer és a zene - A szerelem és szórakozás művészete címen megrendezett tárlaton a 17. századi holland mester, Jan Vermeer zenei témájú mesterművei mellett hangszerrégiségek és kották is felvonulnak.

 

Rendhagyó hölgytrió: egy gitáros, két billentyűs.

 

A tárlat legnagyobb attrakciója az 1672-ben festett A gitáron játszó nő című mestermű, mely a hampsteadi Kenwood House gyűjteményéből érkezett a kiállításra. A hangulatos kiállítást komolyzenei koncertek és a BBC3 zenetörténeti előadásai kísérik.

 

A barokk gitárt pengető bájos hölgy nem mindennapi társaságba került, a kép ugyanis két másik, zenei témájú Vermeer-zsánerkép, az 1670 és 1672 között készült Virginál mellett álló hölgy és a Hölgy virginálnál című festményekkel együtt kerül bemutatásra. A világhírű triót ebben az elrendezésben most először láthatja a nagyközönség.

 

Mesteri kompozíció, szimbolikus jelentés.

 

Vermeer egyébként a németalföldi zsánerfestészet stílusát követve gyakran és előszeretettel festett nőalakokat. Képei azonban nem puszta portrék, aprólékosan kivitelezett szereplői ugyanis mindig valamilyen magatartásforma, tulajdonság vagy bűn - hiúság, csalfaság - megtestesítői. A holland művész lassan dolgozott, de mesterien bánt a jelképekkel és a színekkel. Modelljeit mindig jelenetbe vagy történetbe helyezte, melyben a színek, kiegészítők, tárgyak fontos jelentéssel bírnak.

 

Hölgyalakjai számos képén zenélnek, virginálon, lanton vagy gitáron játszanak. A festményeken megjelenő zenei elemek konkrét és átvitt jelentést hordoznak: utalnak a szereplők társadalmi helyzetére, képzettségére, életmódjára, ugyanakkor a harmóniára, szépségre és azok illékonyságára, múlandóságra is figyelmeztetnek.

 

Vermeer többszereplős képein - mint amilyen A koncert vagy az 1662-1665 között festett A zenelecke - a hangszerek is központi szerepet kapnak, sőt, a mester még a virginálon olvasható felirattal is üzen: Musica laetitiae comes medicina dolorum, azaz A zene társ az örömben, orvosság a bánatban.

 

Szeptemberben zár a "zenélő" festménytárlat.

 

A mesterművekből nyílt, hangulatos kiállítást komolyzenei koncertek és a BBC3 zenetörténeti előadásai kísérik. A londoni Nemzeti Galéria Vermeer és a zene - A szerelem és szórakozás művészete címen megrendezett, különleges festménytárlata szeptember 8-án zárja kapuit.

Kovács Adrienn