Magával ragadó Brueghel-kiállításra invitálja a művészetszeretőket a müncheni Régi Képtár, melyen a híres flamand művészdinasztia egyik legismertebb és legmarkánsabb képviselője, id. Jan Brueghel legszebb munkái kerülnek bemutatásra.
A Régi Képtár páratlanul gazdag Brueghel-gyűjteményt őriz.
A nagyszabású tárlat nem titkolt célja, hogy - történelmi kontextusba helyezve a műveket - átfogó képet adjon a világhírű festőművész életéről és munkásságáról. A kiállításon, bár elsősorban id. Jan Brueghel alkotásaira koncentrál, a művészcsalád összes tagja képviselteti magát egy-egy képpel. A gazdag tárlat a Brueghel-műveken keresztül a 17. századi Antwerpent, a flamand festészet legtermékenyebb időszakát, a holland aranykort is megidézi.
A müncheni Régi Képtár kurátorai természetesen nem véletlenül döntöttek a Brueghel-kiállítás mellett, a galéria ugyanis példátlanul gazdag flamand gyűjteménnyel büszkélkedhet, különös tekintettel id. Jan Brueghel munkáira. A kiállítás anyagából 49 festmény - köztük több világhírű remekmű - saját törzsgyűjteményükből került ki, de a kivételes válogatáshoz a madridi Prado, a Mosigkaui Kastélymúzeum, a firenzei Uffizi Képtár, sőt, a budapesti Szépművészeti Múzeum is hozzájárult egy-egy alkotással. A kiállításon a festmények mellett több grafika, skicc és tanulmányrajz is látható lesz, melyek többsége szintén kölcsönzés útján, Londonból, Párizsból és Rotterdamból érkezett Münchenbe.
Id. Jan Brueghel stílusával és munkamódszerével is kitűnik a művészcsaládból.
A Brueghelek négy nemzedéken át meghatározó szereplői voltak a 16-17. századi holland festészetnek és az észak-európai reneszánsz művészetnek. A mesterek sorát id. Pieter Brueghel nyitotta, akit főként abszurd és groteszk elemekkel tarkított paraszti életképeiről, északi tájképeiről, valamint a németalföldi mester, Hieronymus Bosch inspirálta allegóriáiról és szatíráiról ismer a nagyközönség.
Fiai, ifj. Pieter és id. Jan Brueghel továbbvitték az atyai örökséget, utóbbi azonban markáns, egyéni stílussal, valamint újabb témákkal és műfajokkal - kifinomult tájképekkel, életteli virágcsendéletekkel és részletgazdag allegóriákkal, mitológiai és bibliai jelenetekkel - gazdagította a Brueghel-mesterművek sorát. Jellegzetes stílusa és könnyed ecsetkezelése miatt számos becenévvel illették, korabeli csodálói "Bársony Brueghel", "Virágos Brueghel" és "Paradicsomi Brueghel" művésznéven is emlegették a tehetséges festőt.
Id. Jan Brueghel azonban nem csak egyéni kifejezésmódjával, munkamódszerével is kitűnik a Brueghelek sorából, mivel előszeretettel dolgozott együtt festő barátaival. Számos közös munkát jegyez például Peter Paul Rubensszel, többek közt a Virágos Madonnát, melynek éteri nőalakja Rubens érzékenységét, míg a virágfüzér Brueghel mesterségbeli tudását dicséri. Szép példa a művészi együttműködésre az 1616 körül festett Évszakok allegória-sorozat is, melyet Brueghel a kortárs barokk mesterrel, Hendrick van Balennel közösen festett.
A münchenivel párhuzamosan Rómában is Brueghel-tárlat fut.
Érdekes módon nem a müncheni Régi Képtár az egyetlen galéria, mely idén Brueghel-tárlattal indította tavaszi kiállítási programját. A római Bramante kolostor múzeumában szintén egy flamand festészetet felölelő, nagyszabású kiállítás fut. A Brueghel - A flamand művészet csodálatos világa címmel megrendezett tárlat 2013. június 2-áig tekinthető meg az olasz fővárosban.
A müncheni Régi Képtár Brueghel címen futó, új időszaki kiállítása március 22-étől június 16-áig várja a látogatókat. A galéria hétfő kivételével minden nap 10-18 óráig tart nyitva. A nagy érdeklődéssel kísért tárlatra a teljes árú jegy 7 euróba, a kedvezményes belépő 5 euróba kerül.