2025.05.05.
Bács-Kiskun Megyei TIT

75 nap az óceánon

2025.04.28.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Közösségek Hete 2025

2025.04.24.
Gyulai Almásy-kastély Látogatóközpont

Újabb díjban részesült a gyulai Almásy-kastély

2025.04.15.
Janus Pannonius Múzeum

Pécsett járt a MAMUTT

2025.04.15.
Petőfi Irodalmi Múzeum

100 év, 100 nap, 100 kincs

2013.01.03.
festészet, hír, képzőművészet
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:

Manet - Az Élet portréja címmel nyílik meg az új év első nagy, klasszikus képzőművészeti tárlata a londoni Királyi Akadémián. A neves brit intézmény kiállítása igazi kuriózum, hiszen a francia impresszionista mester, Édouard Manet portréi először kerülnek az angol közönség elé ilyen átfogó, retrospektív kiállítás keretében.

 

A festmények többsége tengerentúli gyűjteményekből érkezett.

 

A különleges tárlat a Királyi Akadémia és az Ohio állambeli Toledo Művészeti Múzeum közös rendezése, de a kiállításra számos más európai, ázsiai és amerikai múzeum is kölcsönzött portrét. A Manet-életmű teljességének bemutatásához többek közt a Metropolitan Múzeum, a clevelandi és a philadelphiai Művészeti Múzeum, több angol, spanyol és portugál galéria, valamint svájci és párizsi magángyűjtők is hozzájárultak egy-egy alkotással.

 

A mindössze három hónapon át látható Manet-kiállítás a művész portréira, családi életképeire és a párizsi, polgári életből kiragadott jeleneteire koncentrál. A portrékon sok esetben nem is hagyományos értelemben vett arcképeket kell érteni, hanem az élet egy-egy kiragadott pillanatát, egy az érzelmeket és benyomásokat megörökítő életképet vagy élethelyzetet.

 

Képeiről barátai, a párizsi élet jól ismert művészei köszönnek vissza.

 

A szervezők szerint kifejezetten meglepő, hogy az emberalakokra, arcképekre és portrékra koncentráló Manet-tárlat nemigen született, hiszen Édouard Manet életművét végigkísérte a portréfestés. Az impresszionizmus és realizmus határán mozgó művészt vonzották az érdekes emberek és az életteli jelenetek, képeinek szereplőit, modelljeit előszeretettel választotta saját környezetéből, családjából, művészi és baráti köréből.

 

Képein gyakran feltűnik neje, Suzanne Leenhoff, de készített portrét Eva Gonzales és Berthe Borisot festőnőkről, Antonin Proustról, Émile Zoláról, Claude Monet-ról, valamint költő barátjáról, Stéphane Mallarméról is.

 

Emberábrázolásaiban a figyelem és az érzelmek változásának megragadására törekedett, technikáját újszerű kompozíciók, kifinomult forma, valamint senkivel össze nem téveszthető fényfestés és színkezelés jellemzi. Alakjai életre kelnek a vásznon, így a nézőnek az a benyomása támad, hogy maga is jól ismeri a festmény szereplőit.

 

A tárlat több mint félszáz klasszikus olajfestményt vonultat fel.

 

A festménytárlat 2012 őszén, a tengerentúlon már bemutatkozott, hiszen az exkluzív kiállítást kifejezetten a Manet-évre, a francia festő születésének 180. évfordulójára időzítették. A kurátorok bíznak benne, hogy a több mint félszáz, klasszikus olajfestményt felvonultató Manet-kiállítás Londonban is hasonló sikereket arat, mint az USA-ban. A Manet - Az Élet portréja címmel megrendezett impresszionista portrétárlat 2013. január 26-ától április 14-iég látható a londoni Királyi Akadémián. A teljes árú jegy 15 fontba - átszámítva körülbelül 5400 forintba -, míg a kedvezményes belépő 10 fontba kerül.

Kovács Adrienn