Nagyszabású kiállítást rendez a berlini Neues Museum a gyűjteményének egyik leghíresebb darabja, Nofertiti (Nefertiti) mellszobra megtalálásának 100. évfordulójára: a tárlat alkalmából elkészítik a szépségideállá vált régészeti lelet bronzból készült másolatát, hogy a látogatók számára valóban kézzelfoghatóvá váljon a királynő szépsége.
A decemberben nyíló nagyszabású tárlatra már most kaphatóak jegyek.
A kiállítás szó szerint a világhírű - és nagy vitákat kiváltó - büszt köré épül: a szobrot ugyanis törékeny állapota miatt nem szabad mozgatni. Nofertiti így a nemrégiben David Chipperfield tervei alapján renovált múzeum északi kupolatermében marad. A múzeum bízik a tárlat sikerében, jegyek elővételben már most kaphatók a decemberben nyíló tárlatra.
A centenáriumra kiállítják az ásatáson feltárt több száz további leletet is.
A 3500 éve élt egyiptomi királynő festett mészkő mellszobrára 1912. december 6-án bukkantak német régészek Amarnánál. A centenáriumra kiállítják az ásatáson feltárt több száz további leletet, köztük olyan használati tárgyakat és műalkotásokat, amelyeket még soha nem látott a közönség.
A tervek szerint bemutatják Nofertiti férje, Ehnaton (eredeti nevén IV. Amenhotep) fáraó mellszobrát is. Az ugyancsak gipszből készült alkotás súlyosan sérült, a múzeum szakértői jelenleg restaurálják, és remélik, hogy decemberre elkészülnek a munkával.
Az évfordulós kiállításon a szoborpár keletkezéstörténetét is feldolgozzák, bemutatják, hogy miként dolgoztak Thotmesz mester műhelyében, amelynek romjai közül előkerültek a leletek, és a csaknem 600 ókori emlék mellett korabeli dokumentumok alapján bemutatják az utóbbi évszázadban számos vitát kiváltott ásatás történetét is.
Nofretiti, a modern kor legismertebb szépségideálja.
Külön foglalkoznak a Nofertiti-szobor "karrierjével", vagyis azzal, hogy miként lett az ókori emlék a modern kor egyik legismertebb szépségideálja.
A Múzeumszigeten fekvő Neues Museumban 2009 óta látható a szobor, amelynek visszaszolgáltatását Egyiptom számos alkalommal követelte, Németország pedig valamennyi alkalommal közölte, hogy nem adja. Az alkotásra tömegek kíváncsiak, 2010-ben például több mint 1 millióan keresték fel a múzeumot.
Nofertiti a legújabb kutatások szerint nem csupán szép királynő volt, hanem az egyistenhit bevezetésével próbálkozó Ehnaton vallási-kulturális reformjának fő ideológusa, az Aton-vallás kitalálója.
(MTI)