Tizenegy évnyi renoválás és átalakítás után ismét megnyitotta kapuit a világ legnagyobb és leggazdagabb
Toulouse-Lautrec-gyűjteménye a festő szülővárosában, a franciaországi Albiban. A felújított emlékmúzeumban több mint ezer festmény, illusztráció, tanulmányrajz plakát, valamint személyes tárgyak őrzik a posztimpresszionista festő-grafikus sokoldalú tehetségét, kivételes egyéniségét és egyéni stílusát.
Az új állandó kiállítás időrendben mutatja be a művész életművét.
A kastély első termében a festő zsengéi - tájképei, lovas képei, csendéletei, a családjáról és szülőhelyéről készített grafikái - fogadják a látogatót, ezeket követik a már Párizsban festett, érett művek és a Malromé-ban született utolsó alkotások.
Henri de Toulouse-Lautrec 1864-ben született, grófi családban. Öröklött, rejtett genetikai betegségben szenvedett, aminek következtében megállt a növekedésben és testi fogyatékos maradt. 1884-től Párizsban élt, ahol egyre inkább alámerült az éjszakai életben. Festményei, rajzai témáját is a Montmartre ihlette: mulató, kánkánt járó táncosnők, bohócok, akrobaták és prostituáltak keltek életre a vásznain. Betegsége és magánya végigkísérte művészetét, de míg önmagához humorral és öniróniával, modelljeihez különleges érzékenységgel, emberséggel és gyengéd empátiával viszonyult.
A múzeumnak otthont adó palota 2001 óta folyamatos renoválás alatt állt.
A kastélymúzeumban a sokoldalú művész számos műve megcsodálható: többek közt a Jane Avrilról festett portrék, az 1894-es
A Rue des Moulins szalonjában, a Harisnyát húzó nő vagy az 1899-es
Miss Dolly arcképe című alkotás is. Az olajfestmények mellett az új állandó kiállításon Toulouse-Lautrec rajzai, grafikái és plakátjai is külön termet kaptak.
A fiatalon elhunyt festő műveit édesanyja, Adele Tapié de Céleyran grófnő hagyta fia szülővárosára, Albira. A gyűjtemény a történelmi városrészben álló Berbie Palotában kapott helyet, ahol az akkori kulturális minisztérium a család kérését tiszteletben tartva 1922-ben emlékmúzeumot hozott létre a gazdag hagyatékból. A lenyűgöző gyűjtemény azonban 2001 óta a folyamatos helyreállítás és átépítés miatt nem - vagy csak részlegesen - volt látogatható.
Új termekkel és kiegészítő programokkal bővült a Toulouse-Lautrec-kiállítás.
A Berbie Palota egyébként eredetileg Albi püspökének rezidenciájául épült a 13. század második felében. Az erődszerű épületegyüttes a 18. században nyerte el mai formáját: az átalakítások során a kastélyt tágas szalonokkal bővítették ki, és lenyűgöző, francia stílusú kerttel vették körül.
A mostani renoválás során a múzeum újabb termekkel bővült, a kiállítás pedig megszépült enteriőrrel, újragondolt koncepcióval és kiegészítő programokkal várja a látogatókat.
Kovács Adrienn