2025.06.25.
Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára

Nagy sikert aratott a levéltár új kiállítása

2025.06.23.
Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Dr. Cseri Miklós újabb öt évre a Skanzen élén

2025.06.09.
Néprajzi Múzeum

Tarolnak a Néprajzi Múzeum könyvei

2025.06.01.
Katona József Múzeum

A világ legnagyobb avar településrendszere

2025.06.01.
Móra Ferenc Múzeum

Veszélyes vizeken hajóznak át a mamutok

2025.05.29.
Katona József Múzeum "Cifrapalota" Kiállítóhelye

A világ legnagyobb avar települése

2025.05.29.
Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ

A vásárhelyi leventék háborús kálváriája

2024.09.30.
hír
Ha tetszik, ossza meg másokkal is:
Ez az egyik olyan fogalom, amelyet naponta használunk, de ha nekünk szegezné valaki a fenti kérdést, igencsak zavarba jönnénk. Pedig egyszerű: a fájl adataink összessége, melyeket különböző adathordozókon tárolunk.
Mit jelent valójában a fájl?
Hogyan használjuk a fájlokat?

Érdemes a témát azzal kezdeni, hogy gyakran kell operációs rendszerünket frissíteni, még akkor is, ha csak az adatbázisunkat akarjuk kezelgetni. Ezért nem mindegy, hogy milyen internettel rendelkezünk. A Datatrans szélessávú csomagjai által gyerekjáték egy-egy frissítés lefuttatása. Ugyanis nem minden fájlt tudunk megnyitni a gépünkön. Legfőbb oka, hogy hiányzik a háttérprogram, vagy ha van is, az elavult. Az is gyakori jelenség, hogy egy operációs rendszer frissülése maga után vonja több program korszerűsítését is.

Tovább boncolgatva a fájl fogalmát, már gyerekkorunkban megtanították nekünk, hogy a hasonló dolgokat azonos helyre pakoljuk. Eszerint a ruhát a ruhásszekrénybe, az ételt a hűtőszekrénybe, a könyveinket a könyvespolcra, és így tovább. Így tanultuk meg osztályozni, szétválogatni a dolgainkat.

Valami ilyesmi az adathalmazaink rendszerezése is. Éppen ezért a fájlokat mappákba helyezzük, melyeknek mi adunk tetszőlegesen nevet. Akárcsak egy igazi könyvtárban, ez esetben is igyekszünk valamilyen logika mentén gondolkodni, téma vagy időtartam alapján azonos csoportba rakosgatni az egyes tartalmakat. Így ha szeretnénk megkeresni valamit, akkor biztosan emlékezni fogunk az útra, hiszen mi határoztuk meg a gépünkön a helyüket.

A fájlok típusai

A fájl olyan, mint egy tárolóedény, amely különböző típusú információkat tartalmaz. A bennük tárolt adat tetszőleges, lehet szöveg, kép, hanganyag vagy épp videofilm. A dokumentumainkat különböző programokkal nyitjuk meg. Ha szükséges, akkor változtatni is tudunk a tartalmán, azaz szerkeszthetjük is azokat.

Az információkat többféle típusba sorolhatjuk attól függően, hogy milyen adatokból épülnek fel. A fájlokat el kell neveznünk, a névnek pedig szabványos formája van: a fájl neve, amely tetszőleges, majd pont, és ezután jön a kiterjesztés. Ez olyan információ, amely támogatja az operációs rendszert és a felhasználói programokat abban, hogy felismerjék a fájl típusát.

Nyaralásukat, szabadidős tevékenységeinket szeretjük megörökíteni fotó vagy videó formájában, hogy később könnyedén előkaphassuk virtuális könyvespolcunkról, ha nosztalgiázni támad kedvünk. A fényképeket tartalmazó fájlok kiterjesztése a .jpg, .jfif vagy .png lehet, az .mp4 megnevezés videós tartalmakat rejt. Ha keresni kezdünk, sokat segít, ha csak a kiterjesztést írjuk be, és máris listázza a rendszerünk a csoportba tartozó tartalmakat.

Miért fontosak a fájlok?

Persze, hogy azért, hogy számunkra lényeges adatokat és információkat tárolhassunk. Megőrizhessük emlékeinket képek és videós fájlok megalkotásával, azokat megoszthassuk másokkal, ha éppen ez a szándékunk.

Szabadidőnkben rendszerezhetjük, felfrissíthetjük adatbázisunkat, hogy naprakész és rendezett legyen a virtuális könyvtárunk.