Fordulat a háborúban (1942-1943) című konferencián adott elő Végső István történész (EKI) november elején. Az MTA II. világháború története albizottság szervezésében az egész napos tudományos tanácskozás a Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Történettudományi Intézetben zajlott le.
A konferencia hazai és nemzetközi (olasz, francia, dán stb.) példákon keresztül mutatta be, hogy a második világháború 1942/43-as időszaka milyen fordulatot jelentett. Számos kitűnő előadást hangzott és legtöbbje új kutatásokat és eredményeket mutatott be
Végső az előadásában Zadravecz István (1884–1965) OFM ferences szerzetes, tábori püspök, felsőházi képviselő élete kapcsán a híres-hírhedt 1942-es "Kereszténység bástyája" című rádióbeszédéről tartott előadást.
Számtalan írás, tanulmány bizonyítja az egyházi tisztségviselő összetett és nagyon is ellentmondásokkal, rossz és jó döntésekkel teli életének fontosságát. Az 1942 márciusában elmondott „Kereszténység bástyája" című rádióbeszédje egy későbbi, 1947-es népbírósági eljárás legfőbb vádpontjává vált. Sok kutató hivatkozik a szovjetek és a bolsevizmussal szembeni fellépésre buzdító beszédre, de a teljes szövegét nem publikálták.
A külső szemlélőnek úgy tűnhetett, hogy elveszett, nem hozzáférhető. A szöveg rövid elemzése mellett Zadravecz 1942 előtti és utáni politikai karrierjét vette górcső alá.
Végső István.