Balatoni Múzeum - Keszthely
Cím: 8360, Keszthely Múzeum u. 2.
Telefonszám: (83) 312-351, (83) 511-335
Nyitva tartás: K-Szo 9-16
2021.10.06.
hír, művelődés, szabadidő, történelem, utazás
Spissich János (1745-1804) Zala megyei alispán, egyben szabadkőműves nagymester a XVIII. század végén használta a ládát és a benne levő tárgyakat.
Spissich János alispán úti íróládája
Az alispánnak a foglalkozásához tartozott a hivatalos ügyintézés, iratok kiállítása és hitelesítése, különböző helyszíneken.
A szabadkőműves mozgalom tagjai pedig, a felvilágosodás és a közjó eszméit hangoztatva, politikai, társadalmi reformjavaslatokat dolgoztak ki. Találkozóik azonban titkosak voltak és irataikat, levelezésüket is elrejtették, amíg nem tervezték nyilvánosságra hozni őket. Ez az íróláda ennek a célnak is megfelelt.

A láda adatai:
Balatoni Múzeum iparművészeti gyűjteménye, leltári szám: 60.21.1-10.

Leírás:
fényezett diófa láda, sárgaréz veretekkel, oldalt két füllel. Belsejében több rekesz külön nyitható, osztott fiókja pedig kiemelhető.

A láda a következőket tartalmazza:
- írótábla
- márvány tintatartó, a hozzávaló porzó edénykével
- két pecsétnyomó, az egyiken családi címer, a másikon szabadkőműves ábra
- gyertyatartó
- összehajtható útilámpa, bádog tokkal.
Az egykor a készlethez tartozó tájoló elveszett, csak doboza maradt meg.

A láda méretei: 42,5 x 25,7 x 17,8 cm

Gyűjtés: Sümeg, 1908.

A láda Spissich János unokája, Spissich László hagyatékából került Darnay Kálmán sümegi magánmúzeumába, majd onnan 1937-ben Keszthelyre, a Balatoni Múzeumba.

A mellékelt képeken látható a becsukott és a teljesen kinyitott láda, a szabadkőműves jelvényű pecsétnyomó és az összecsukható lámpa.

A műtárgyat bemutatjuk a Balatoni Múzeum blogjában is. A cikkben lehet olvasni további érdekességeket a szabadkőműves mozgalom Zala megyei vonatkozásairól és Spissich Jánosról.
Haász Gabriella