2014.07.24.
hír, régészet

Visszaszolgáltatott egy német házaspár Egyiptomnak egy fáraókori mészkő domborművet, miután kiderült, hogy azt korábban kicsempészték az észak-afrikai országból - írta szerdán az al-Ahrám című napilap internetes oldalán.

A műkincset a múlt században lopták el a 18. dinasztia korában élő Szobekhotep főpap sírjából, amely a Luxor városhoz közeli, a Nílus nyugati partján fekvő nekropoliszban található. Mamdúh ed-Damáti műemlékvédelmi miniszter közlése szerint a szerdán lezárult visszaszolgáltatási folyamat néhány hónappal ezelőtt indult. A júniusban hivatalba lépett Damáti korábban Németországban Egyiptom kultúrattaséjaként tevékenykedett.

Egy a Bonni Egyetemi Múzeumban szervezett időszaki kiállítás előkészületei közben az egyik kurátor figyelt fel a domborműre, amelyről később beigazolódott, hogy a IV. Thotmesz idején szolgáló főpap sírjából lopták el. A 30 cm magas és 40 cm széles relief kitűnő állapotban van, s Szobekhotep két figuráját ábrázolja, amint az isteneknek áldoznak.

A német tulajdonosok nem voltak tudatában annak, hogy a műemlék illegális úton került ki Egyiptomból. A Preuss házaspár 1986-ban egy brit magángyűjteményből vásárolta az ókori leletet, majd felajánlotta a bonni múzeumnak az említett kiállítás idejére. Amikor értesültek arról, hogy lopott tárgyat vettek, elismerték Egyiptom tulajdonjogát, de arra kérték a kairói hatóságokat, hogy a múzeumban maradhasson.
Miután Damáti ezt a kérést visszautasította, Preussék beleegyeztek, hogy a dombormű a háromhetes kiállítás után visszakerüljön Egyiptomba. Mohamed Hegázi, Egyiptom németországi nagykövete a műemlék hazajutása alkalmából rendezett ünnepi fogadáson köszönetét fejezte ki a német házaspárnak, és felszólította azokat a régiséggyűjtőket, akik Egyiptomból eltulajdonított műtárgyakat őriznek, hogy szolgáltassák vissza azokat jogos tulajdonosuknak.