Az 1890-es amerikai népszámlálásnál elsőként alkalmazott lyukkártyát egészen az 1960-as évekig használták adatrögzítésre. Népszerűsége bár mára erősen megkopott, egyes gyárak, üzemek blokkolóóráiban még a mai napig fellelhetjük a 125 éves találmány továbbfejlesztett változatait.
A lyukkártyás adatrögzítésre és számolásra alkalmas eszközt Dr. Herman Hollerith találta fel és alkalmazta elsőként pontosan 125 évvel ezelőtt (1889. január 9-én), majd ezt követően egy elektromágneses számlálószerkezetet is szabadalmaztatott, amely az 1890-es amerikai népszámlálás adatainak feldolgozását hivatott szolgálni. A találmány segítségével sikerült négy hétre csökkenteni az adatok begyűjtésével és feldolgozásával járó hatalmas munkát - mindössze negyven alkalmazottal. (A korábbi népszámlálások alakalmával több száz ember hosszú hónapokig munkájával végezte el ugyanezt a feladatot.) Hollerith a gyártásra egyébként céget is alapított, amely a későbbiekben IBM néven vált ismertté.
A Hollerith-féle lyukkártyás adatbeviteli rendszer a számítástechnika fejlődésének igazi talpkövét jelentette, és annak elterjedése lehetőséget kínált a mai modern rendszerek kialakulásához is.
A 20. századi számítógépek kifejlesztésénél a Hollerith-féle lyukkártyás rendszer tűnt a legkézenfekvőbb megoldásnak, ezért a korai számoló- és számítógépeknél az adatok bevitelét teljes mértékben erre a rendszerre optimalizálták.
Az IBM a huszadik század első negyedében ugyanakkor továbbfejlesztette a lyukkártyás leolvasó rendszert, és ehhez kapcsolódóan számos szabadalmat jegyeztetett be. Több felhasználási területen is egyre népszerűbbé vált ez a rendszer: alkalmazták a háztartási eszközöknél - többek között a mosógépek programjainak tárolására -, illetve a beléptető kártyáknál egyaránt. Idővel a papír alapú lyukkártyákat műanyagból készült lapkák váltották fel, és a kártyákon tárolt adatok mennyisége is rohamosan nőni kezdett.
Mindig jön valami új…
A lyukkártyák népszerűségének végül egy vadonatúj találmány vetett véget: a széles körben elterjedt chipkártyás rendszer adta meg a "kegyelemdöfést" a régi rendszernek.