2010.07.05.
Az EU keleti bővítése óta a romák az Európai Unió legnagyobb etnikai kisebbsége. Becslések szerint 8-10 millió roma él az EU területén, legtöbben az Elbától keletre. A Collegium Hungaricum Berlin komplex kiállítás keretében mutatja be a közép-kelet-európai romák életét, kultúráját és művészetét.

A tárlat több szempontból és több korszakból villantja fel a cigányságról alkotott képet, egészen a Moholy-Nagy László által 1932-ben, a berlini cigányokról készített dokumentumfilmtől (Grossstadtzigeuner) a Horváth János miskolci képzőművész 2009-ben roma fiatalokkal és gyerekekkel létrehozott akciójáig, amelynek során a mély szegénységben és kilátástalan helyzetben lévő Bódvalenkét "freskófaluvá" varázsolták.

Ez utóbbi idilli képi világába hasítanak Zádor Tamás és Maly Róbert Magyarországon, valamint a Gömöri Fotóklub Szlovákiában készült szociofotói. És míg a lengyelországi roma családból származó, Berlinben élő Katarzyna Pollok festményei és szobrai a romák indiai eredetére reflektálnak, addig Szauder Dávid médiaművész Roma Subculture című installációja a budapesti romák hiphop- és rapkultúráját mutatja be.

A kiállítás 2010. július 9-től szeptember 12-ig látható minden nap 10-től 19 óráig a Collegium Hungaricum Berlin (10117 Berlin, Dorotheenstraße 12) Moholy-Nagy Galériájában.

A belépés ingyenes.