A program már nem tekinthető meg.
A Laczkó Dezső Múzeum, a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményeivel és a Gróf Esterházy Károly Kastély- és Tájmúzeummal közös szervezésben.
A KONFERENCIA FŐVÉDNÖKE AZ ORSZÁGGYŰLÉS ELNÖKE, DR. KÖVÉR LÁSZLÓ
Helyszín: Városháza, Pápa, Fő utca 5.
12.00–14.00 Regisztráció, büfé
14.00–14.30 Ünnepi köszöntések
Köszöntőt mond: S. dr. Perémi Ágota, a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója
A konferenciát megnyitja: Áldozó Tamás, Pápa város polgármestere
Nyitó előadás
14.30–15.00
Steinbach József: A Reformáció és Isten Igéje (Teológiai és társadalmi hatások)
VALLÁSETNOLÓGIA, VALLÁSPSZICHOLÓGIA, VALLÁSTÖRTÉNET, EGYHÁZTÖRTÉNET, TÖRTÉNETI FORRÁSOK
Elnök: Németh Tamás
15.00–15.20
Szacsvay Éva – Séra László: A szent ajándék - vallásetnológiai és pszichológiai megközelítésben
15.20–15.40
Csoma Zsigmond: A reformáció “virágai”
15.40–16.00
Varga György: A délvidéki reformáció első református püspökei
16.00–16.20
Szigeti Jenő: A 19. századi protestáns népi vallásosság szekularizációs válsága
16.20–16.40
Bukovszky László: A felvidéki katolikusok helyzete 1945–1948 között
16.40–17.00 Hozzászólások
17.00–18.30 A Gróf Eszterházy Károly Kastély megtekintése 18.30–19.00 „Szubjektív objektív”, Winter Erzsi református templomfotói.
A kiállítást megnyitja Szalay Emőke.
19.00 Vacsora, fogadás a városházán
Helyszín: Ótemplom, Pápa, Fő utca 6.
7.30–8.30 Reggeli
RÉGÉSZET, TÖRTÉNETI FORRÁSOK, VALLÁSTÖRTÉNET, EGYHÁZTÖRTÉNET
Elnök: Szigeti Jenő
8.30–8.50
Köntös László: Köszöntés. A Református Egyházi gyűjtemények
8.50–9.10
Reich Szabina, régész: Régészeti kutatások során előkerült kora újkori kegyérmék
9.10–9.30
Nagy Szabolcs Balázs – Pátkai Ádám: Zsinagóga a Szent Margit egyháza helyén álló református templomban - újabb ásatások a balatonfüredi egykori zsinagóga területén
9.30–9.50
Oláh János: „A` zsidóknak s`inagógáiról” és a pápai zsinagógáról
9.50–10.10
Róbert Péter: Protestantizmus és a zsidók helyzete a magyar történelem során
10.10–10.30
Nagy Balázs: Szakrális térhasználat Gyulán – kisebbségi és vallási önreprezentáció a városban
10.30–10.50 Szünet
10.50–11.10
Ivancsó István: A görög katolikus egyház húsvéti kánonjának bibliai háttere és tipológiája
11.10–11.30
Horváth István: A népmissziók megítélése az esperesi kerületi jegyzőkönyvek alapján az Egri Egyházmegyében
11.30–11.50
Tengely Adrienn: Az istentiszteleten kívüli közösségi vallási cselekmények szabályozása az 1931-es és 1942-es egri egyházmegyei zsinatokon
11.50–12.10
Karlinszky Balázs: A vallásosság mérőszámai. A római katolikus plébániák
20. század közepi hitéleti jelentéseinek forrásértéke
12.10–12.30
Horváth József: A 17–18. századi győri végrendeletek protestáns címzetteknek szóló kegyes hagyományairól
12.30–13.00 hozzászólások
13.00–14.30 Ebéd
VALLÁSOS NÉPSZOKÁSOK, NÉPI ERKÖLCS, NÉPI VALLÁSGYAKORLÁS
Elnök: Lackovits Emőke
14.30–14.50
Lengyel Ágnes: A szent vér kultusza szóbeli és írott imádságainkban
14.50–15.10
Limbacher Gábor: Népivé lett Mária-kultusz, Öltöztetős Mária Nógrádsipeken
15.10–15.30
Fábián Gabriella: A munkás rózsafüzér
15.30–15.50
Czövek Judit: Angyalok a ráolvasásokban
15.50–16.10
Szuly Rita: Laikus vallásos társulatok a 18. századi vasvári főesperességben
16.10–16.30 Szünet
16.30–16.50
Lukács László: A vallásfelekezetek hatása a karácsonyfa terjedésére
16.50–17.10
Balázs Kovács Sándor: Bűn és bűnhődés. A sárközi református egyházak fegyelmezési gyakorlatából
17.10–17.30
Veres Emese: Leányszöktetés, házassági perpatvarok és egyéb erkölcsi ítéletek a barcasági magyar evangélikus egyházi iratok tükrében
17.30–17.50 Hozzászólások
17.50–19.00 A Pápai Református Gyűjtemények megtekintése
19.00 Vacsora, fogadás a Református Gyűjteményben (Pápa Március 15. tér 9.)
Helyszín: Városháza, Pápa, Fő utca 5.
7.30–8.30 Reggeli
EGYHÁZMŰVÉSZET, VALLÁSOS ÁBRÁZOLÁSOK, LITURGIKUS TÁRGYAK
Elnök: Lukács László
8.30–8.50
Lipp Mónika: A 18. századi egyházművészet - Eszterházy Károly püspök
Szűz Mária iránti tisztelete
8.50–9.10
Vámosi Katalin: A Miskolc-Mindszent Római Katolikus Plébánia rejtett kincsei.
Meilinger Dezső és Halász-Hradil Elemér festményei
9.10.–9.30
Sipos Anna: Áhítat és szimbolika - Vallásos ábrázolások a Laczkó Dezső Múzeum képzőművészeti gyűjteményében
9.30–9.50
Kiss Beatrix: Bárándi kazulák a debreceni Szent Anna székesegyházban
9.50–10.10
Reidmar Linda: A Gróf Eszterházy Károly Múzeum szakrális tárgyai
10.10–10.30 Szünet
10.30–10.50
Lackovits Emőke: A dunántúli református liturgikus textilek jelképrendszere
10.50–11.10
Szalay Emőke: Gótikus kelyhek a brassói magyar evangélikus gyülekezetekben
11.10–11.30
Csapai János: A sárközi református egyházközségek ónedényei
11.30–11.50
Egervári Márta: Liturgikus textilek tisztítása, restaurálása, különös tekintettel az úri hímzésekre
11.50–12.10
Cziráki Veronika: A Miskolc-Mindszent Szent Péter és Pál apostol plébánia templom főoltárának restaurálása
12.10–13.00 Hozzászólások
13.00–14.30 Ebéd
SZAKRÁLIS IDŐ, SZAKRÁLIS SZÖVEG, VALLÁSOS KÖLTÉSZET, EGYHÁZZENE
Elnök: Szacsvay Éva
14.30–14.50
Sarnyai Csaba Máté: Megjegyzések Makkai Sándor vallásfelfogásához
14.50–15.10
Toldi Éva: Templom és katedra a természetben. Népi vallásosság és szakralitás Váci Mihály költészetében
15.10–15.30
Medgyesy S. Norbert: A perenyeiek fogadalmi zarándoklata és népénekei
Velem – Szent Vid-kápolnába (1849–2016)
15.30–15.50
Kővári Réka: Protestáns eredetű dallamok az ún. Történeti Énektárban
15.50–16.10 Szünet
16.10–16.30
Gál Adél: Halottas alkalmakra írott könyv – a salánki énekdiktálásról és annak szövegeiről
16.30–16.50
Takács-Reichardt Gabriella: Nádasdy Pál evangélikus imádságoskönyve
16.50–17.10
F. Tóth F. Péter: Kecskeméti unitárius kódex magyar nyelvű szövegrészei
17.10–17.30 Hozzászólások
17.30–19.00 Városnézés. A Kékfestő Múzeum megtekintése
19.00 Vacsora, langalló sütése a Kékfestő Múzeumban (Pápa, Március 15. tér 12.)
Helyszín: Városháza, Pápa, Fő utca 5.
7.30–8.30 Reggeli
VALLÁSI JELENSÉGEK, KULTUSZOK, EGYÉNI ÉS KOLLEKTÍV EMLÉKEZET, NAPJAINK VALLÁSOSSÁGA
Elnök: Szalay Emőke
8.30–8.50
Nagy-L. István: Protestáns és magyar tábornokok a francia háborúkban (1792–1815)
8.50–9.10
Fogl Krisztián: Köztanácskozmányok 1848 nyarán a veszprémi egyházmegyében. Előkészületek az 1848 szeptemberére tervezett Nemzeti Zsinatra
9.10–9.30
Balázs Lívia: Vallási adalékok a nagy kolerajárvány idejéből
9.30–9.50
Telenkó Bazil: Családi kultusz, vallásos emlékezeti hagyomány 20. századi hősök, mártírok, vértanúk emlékezeti terei a magyar görög katolikus egyházban
9.50–10.10
Pilipkó Erzsébet: Egy vértanú püspök kultusza
10.10–10.30 Szünet
10.30–11.00
Örsi Julianna: Ároni családok a református egyház szolgálatában
11.00–11.20
Varró Ágnes: Mici néni naplója – a vallás és a hit szerepe egy polgárasszony életében az 1930 és 1937 között vezetett naplója alapján
11.20–11.40
Béres István: Hitélet új közegben. Az egyházak jelenléte és aktivitása a világhálón
11.40–12.00
P. Szászfalvi Márta: „Fesztivalizálódó jubileumok”. A reformáció százados évfordulói.
Záró előadás
12.00 – 12.30
Janka Ferenc: Az ember az időben és az idő az emberben
12.30–12.50 Hozzászólások
12.50–13.00 A konferencia zárása
13.00–14.30 Ebéd 14.30 Hazautazás