2020.08.06.

Hatvannak köze nincs az 59-hez

Töltény a cigarettatárcában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Ha paprikaültetőt elnyomja az álom, a palánta feje is lebillen

Tolnay Klári Emlékház

Tolnay Klári emlékestet rendeznek Mohorán

Kinizsi Vár Nagyvázsony

Jövő nyárra megújul a nagyvázsonyi vár

Pásztói Múzeum - Pásztó
A múzeum épülete
Cím: 3060, Pásztó Múzeum tér 5.
Nyitva tartás: H-P 8-16, Szo 9-15
Szabadtéren bármikor látogatható
állandó kiállítás, állattan, ásványtan, biológia, földrajz, növénytan
Múzeumi belépők, szolgáltatások árai:
Belépő felnőtteknek
600 HUF
Belépő diákoknak
300 HUF
Belépő nyugdíjasoknak
(65 éves korig)
300 HUF
Csoportos tárlatvezetés
(magyar, angol, német nyelven)
500 HUF
A tárlatot a kolostorépület emeletének nyugati szárnyában rendeztük be. A földtörténeti időrendnek megfelelően a látogató végigkövetheti a Nógrád Megye területén található legjellemzőbb kőzeteket és ősmaradványokat, valamint a keletkezésük idejére jellemző ősföldrajzi viszonyokat. A kiállításon értékes tárgyegyütteseket tekinthetünk meg: korai miocén korú (18 millió év) őselefánt maradványokat a Salgótarjáni -medencéből, melyek Európa legidősebb őselefántjai voltak (pl. a Prodeinotherium hungaricum); valamint ipolytarnóci ősnövényi lenyomatokat. (17 millió éve hirtelen vulkáni tufaszórás borította be a Kárpát -medence északi részét, s a forró tufa először elszenesítette, majd tökéletesen konzerválta a levelek alakját és erezetét.)
Részlet a kiállításból
16 millió éve (a bádeni korszakban) meleg trópusi tenger hullámzott területünkön, melyben kagylók, csigák, korallok, rákok, halak, krokodilok hemzsegtek. Vázukat az akkor képződő lajtamészkő őrizte meg, mely a Cserhát -hegységben igen gyakori. Nógrádszakál közelében bádeni korú andezittufából ismert Nógrád másik nagy ősnövényi leletegyüttese.

Ugyancsak bádeni korú tavi üledékekből kerültek elő őselefánt (Deinotherium), ősorrszarvú (Aceratherium), valamint apró rágcsálók ( pl. Cricetodon) maradványai.
Múzeumi órák