2014. november

Közlekedési Múzeum

Budapest

Cím: 1146 - Budapest, Városligeti körút 11.

Telefonszám: (+36 (1)) 273-3840

E-mail: info@mmkm.hu

Nyitva tartás: K-P 10-17, Szo-V 10-18

A kiállítás már nem tekinthető meg.
2013.10.01. - 2013.10.27.

Épületgépészet: múlt, jelen és jövő

időszaki kiállítás

Ahová a király is gyalog jár - tartja a mondás. Vajon tudjuk, hogy hova is jártak a királyok? Milyen volt az a helyiség, amelyet felkerestek? Mi volt benne? Vagy milyen alkalmatosságban fürdött saját dédnagyanyánk?

A lakások fűtésének, hűtésének és a fürdők, konyhák berendezéseinek fejlődését mutatja be az Épületgépészet: múlt, jelen és jövő című kiállítás a Közlekedési Múzeumban. Az október 27-éig látható tárlaton feltűnik az „ördög fürdőkádja", azok a tűzhelyek, amelyeken nagyanyáink főztek, a míves kályhák, radiátorok és mindaz a sok berendezés, amely e „titkos" történetet eleveníti fel.

Milyen a fűtés? Milyen a fürdőszoba? - talán a méret mellett ez a legfontosabb kérdés, amelyet egy lakással kapcsolatban felteszünk, ha új otthont keresünk.

A fával, szénnel fűtött kályháktól, az árnyékszéktől és a dézsától, amely a 20. század elején, sőt egyes helyeken a század közepén is még megszokott dolog volt, mára eljutottunk a számítógép vezérelte megújuló energiát felhasználó fűtésű, több fürdőszobás luxuslakásokig. Ma egy átlagos lakásban is bonyolultabb, a lakók kényelmét maximálisan kiszolgáló berendezéseket találunk a fürdőben, a konyhában, és az egész házban. Ez az épületgépészet fejlődéstörténete. Mindenki használja, de szinte soha nem gondolunk rá.

Az Épületgépészeti Múzeum és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum közös kiállítása ezt az érdekes, de rejtett történetet meséli el. Bemutatja azokat a gyönyörű készülékeket, amelyek előbb csak a különcködő, modernizálódó lakásokban jelentek meg, és meleg vizet adtak, szén és fa halmok nélkül meleget sugároztak a szobákban, majd egyre puritánabb, egyre észrevétlenebb kialakítással minden lakás részesei lettek.

Ékes példa erre az a réz – öntöttvas fürdőhenger, amely a kiállítás egyik legnagyobb darabja. Kialakításában, megmunkálásában is szemet gyönyörködtető, a maga idejében, száz évvel ez előtt szoborként állt a díszes, oroszlánkörmű fürdőkád mellett. Mai társai, a modern vízmelegítők sokszor láthatatlanul bújnak meg a lakás egy szegletében.

A kiállításban számtalan hasonló történet elevenedik meg a látogatók előtt.

Képekben

Videótár

Múzeumok Majálisa 2012
Új kiállítás a Csíki Székely Múzeumban
Szelíd motorosok
angol
Hogyan készül a litográfia?
A Titanic mentőcsóknakja
Titanic emlékkiállítás Belfastban