2014. szeptember

Népi Iparművészeti Gyűjtemény

Kecskemét

Cím: 6000 - Kecskemét, Serfőző utca 19.

Telefonszám: (+36 (76)) 327-203, (+36 (76)) 506-108

E-mail: nim01@citromail.hu

Nyitva tartás: III.1-X.31.: K-Szo 10-17
XI. 1–II. 28.: K-Szo 10-16
A gyűjtemény vasárnap, hétfőn és ünnepnapokon zárva tart.

A kiállítás már nem tekinthető meg.
2012.06.01. - 2012.09.08.

X. Országos Népi Mesterségek Művészete Pályázat kiállítása

időszaki kiállítás
A Hagyományok Háza és a Kecskeméti Népi Iparművészeti Gyűjtemény idén is meghirdette az Országos Népi Mesterségek Művészete Pályázatot, amelynek célja, hogy a hagyományos népi iparművészeti ágakon (szőttes, hímzés, fazekasság, faragás) kívül rekedt, vagy kevéssé művelt kézműves- és háziipari tevékenységek hagyományait és technológiáit megmentsük, megújítsuk és továbbfejlesszük, hogy olyan alkotások készüljenek, amelyek a hagyományokat korszerű, új formában dolgozzák fel. A pályázat nyilvános, azon bárki részt vehetett.

Kecskeméten, a Népi Iparművészeti Gyűjteményben 2012. május 16-án megtörtént a X. Országos Népi Mesterségek Művészete Pályázatra beérkezett tárgyak zsűrizése. A háromévente megrendezendő nyilvános pályázatra 2012-ben 67 alkotó nyújtotta be tárgyait, garnitúráit. Összesen 217 db alkotást (a tárgyegyüttesek egy pályázati anyagnak számítanak) bírált el a zsűri.

A szakértői zsűri döntése alapján a X. Országos Népi Mesterségek Művészete Pályázat díjazottjai:

Nagydíj: Bakó Ernő, népi iparművész
Magas szakmai színvonalon megoldott, szépen kialakított, régi kovácsmesterség-beli és céhes hagyományokat hűen követő munkájáért, melynek külön erénye a csalafinta záródási megoldás a nagyon jól kialakított díszítéssel.

Nagydíj: Csík Tamás, a Népművészet Ifjú Mestere
Az eredeti kovács hagyományokhoz visszanyúló, funkcionálisan jól megoldott, eredi ötleteket a hagyományokkal jól ötvöző igényes bogrács-állványáért.

Nagydíj: Kelemen Eszter Klára
A bőrműves hagyományt kiválóan ismerő, egyéni szempontokat jól feldolgozó, kiválóan elkészített mellyes bundájáért.

I. díj: Dr. Magyar Erzsébet, népi iparművész
Visszafogott színválasztással, igényes kivitelben és nagy gondossággal elkészített sárközi gyöngymunkáiért.

I. díj: Kisné Szabó Beáta népi iparművész
Szépen megmunkált, igényesen kivitelezett, minden részletében és az alapanyag megválasztásában is kiváló, díszítményeiben gondosan összehangolt vajdakamarási női viseletéért.

I. díj: Némethné Kozma Ilona népi iparművész
Az egyedileg gyűjtött, fonható alapanyagok felhasználásával készült, dicséretes módon, igényesen kivitelezett, jól megválasztott formájú kosaraiért.

I. díj: Szabó László Zoltán, a Népművészet Mestere
A balatonfelvidéki faberakásos bútorművesség hagyományait hűen követő, jó szerkesztésű, helyes arányokkal bíró, rendkívül igényes ládájáért és tékájáért.

I. díj: Kis Zoltán
A hagyományos formákat, újszerű anyagválasztással ötvöző, dicséretes minőségben elkészített kosaraiért.

II. díj: Baloh Ildikó népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere
A tökéletesen kivitelezett, az alkotó szakmai elmélyültségét tükröző, nagyon szépen festett hímes tojásaiért.

II. díj: Majorné Szabó Ildikó, népi iparművész
A tökéletesen kivitelezett, az alkotó szakmai elmélyültségét tükröző, növényi festékkel nagyon szépen festett hímes tojásaiért.

II. díj: Hrivnák Károlyné népi iparművész
A harmonikus színvilágú, igényes kivitelben, tökéletes technikával elkészített elegáns gyöngy ékszereiért.

II. díj: Szép László
A formailag tökéletes, arányaiban hagyománytartó, jó anyagválasztású szép, domborítottan díszített bőr táskájáért.

III. díj: Gold Mariann
Igényes színválasztású, nagy gondossággal elkészített sárközi szoritkójáért és nyakbavetőjéért.

III. díj: Bárány Mara
A szép fonással kivitelezett, arányosan díszített, követendő kezdeményezést tükröző, részleteiben is harmonikus csuhéból készült tárgyaiért.

2014.09.20.

Kulturális Örökség Napjai

Videótár

Remekművek születésnapja: 100 éves a Puskin Múzeum
német
Levegő, tér és repülés
német
Hogyan készül a litográfia?
A Mikó-vár története - Csíki Székely Múzeum
A Titanic mentőcsóknakja