2014. október

Budapest

ingyenes belépés

akadálymentesített

Cím: 1105 - Budapest, Martinovics tér 12.

Telefonszám: (+36 (1)) 261-3586

E-mail: kok.muzeum@katved.gov.hu

Nyitva tartás: H-Cs 7:30-16, P 7:30-13:30, Szo 9-16

Sugárcsövek és a vízzeloltás fejlődésének története

állandó kiállítás, technikatörténet, történet
A tűz léte korábbi, mint az emberiség története. A természetben támadt tüzeket a legősibb oltóanyag, a víz oltotta el. A tűzoltás fejlődése során sokféle por, hab és gáz bizonyult kiváló oltóanyagnak, ennek ellenére a legtöbb tűz oltása még ma is vízzel történik és minden bizonnyal ez a harmadik évezredben is így lesz. A vízzel történő tűzoltásnak egyik eszköze az úgynevezett sugárcső.

Minden korszak kifejlesztette leghatékonyabb sugárcsövét, kezdve a legegyszerűbb típustól a bonyolultabb, elzárható, majd a kombinált típusokon át egészen a mai, oltási elméletében és kialakításában a legkorszerűbb impulzusoltókig.

Kiállításunk ennek a tűzoltók számára fontos felszerelésnek és a vízzeloltásnak a fejlődését mutatja be.

A MÚLT:
A legrégibb adat sugárcsőről Herontól, ie. 110-ből származik. A hordozható bronzból készült dugattyús szivattyú irányítható sugárcsővel rendelkezik.

A JELEN ÉS A JÖVŐ:
Szőcs István vegyipari gépészmérnök 1989-ben szabadalmaztatta találmányát, az Impulzusoltót, amelyre 37 országban szerzett szabadalmi oltalmat. 1999 elején már a világ több mint 50 országában alkalmazták oltókészülékét kiváló eredménnyel. Találmányával a tűzoltás pillanatszerű, néhány ezredmásodperc(!) alatt lezajlik.

2014.09.29. Békéscsaba

2014.11.08. Tiszaföldvár