2014. november

Ernst Múzeum

Budapest

akadálymentesített

Cím: 1065 - Budapest, Nagymező u. 8.

Telefonszám: (+36 (1)) 413-1310

E-mail: mucsarnok@mucsarnok.hu

Nyitva tartás: K-V 10-18, 11-19

A múzeumnak nincs jelenleg aktuális időszaki kiállítása.
A kiállítás már nem tekinthető meg.
2012.08.16. - 2012.11.25.

AJ VEJ-VEJ New York 1983-1993

időszaki kiállítás, képzőművészet

Napjaink legbefolyásosabb kortárs képzőművésze, a kínai Aj Vej-vej New Yorkban töltött évei során keletkezett fotóiból látható kiállítás az idén száz éves Ernst Múzeumban!

Aj Vej-vej (1957, Peking/Beijing) sokoldalú, konceptuális beállítottságú, a társadalmi viszonyokat kritikusan szemlélő művész, aki a legutóbbi években vált a kortárs képzőművészet világszerte legismertebb alkotójává. Építészként, konceptuális művészként, szobrászként, fényképészként, bloggerként, twitterező, interjúkat készítő, kultúrkritikát gyakorló művészként a kortárs témák és társadalmi problémák érzékeny megfigyelője; nagyszerű kommunikátor és kapcsolatépítő, aki élettel tölti meg a művészet szerepéről vallott elképzeléseinket.

Egy kínai New Yorkban: 1983-1993

Aj Vej-vej new yorki tanulmányai, ill. ott-tartózkodása ideje (1983-1993) alatt több mint tízezer fotót készített saját magáról, a városról és lakóiról. Kezében kamerával valóságos megszállottként igyekezett dokumentálni a fontos vagy éppen nagyon is banális történéseket és karaktereket. Az egyszerű kisfilmes turista-fényképezőgéptől kezdve a polaroid technikáig számtalan eszközt és technikát használt képei elkészítéséhez. A fotók kivételes perspektívából ragadják meg az 1980-as évek New Yorkjának történelmét, kultúráját és légkörét:

Az a New York, amit ismertem, már nincs többé... Ha visszatekintek a múltba, azt látom, ezek a fotók tényszerűek, de nem feltétlenül igazak. A jelen mindig felülírja a múltat, és a jövő nem törődik a jelennel... Aj Vej-vej, 2008

Ebben az időben - pályakezdő, ismeretlen kínai művészként - Aj egy parányi lakásban lakott New York East Village nevű negyedében (Manhattan szegény bohém-negyede), ahol prominens tagja volt a kivándorolt kínai művész-értelmiségi közösségnek, a negyed akkoriban bimbózó avantgárd szcénájának. Ezidőtájt fényképezőgépét arra használta, hogy saját életét, munkáját, környezetét és a kor atmoszféráját megörökítse. A fotók New York egy pontosan körülhatárolható korszakát reprezentálják Aj Vej-vej szemén keresztül, s egyértelműen fellelhetőek bennük konceptuális művészetének kezdetei.

Az ábrázolás tárgyai:

East Village költészeti felolvasó estjei és más művészeti eseményei, a Tomkins Square Park-i tüntetések, Wigstok transzvesztitái, híres kínai művészek, értelmiségiek (mint például a filmes Chen Kaige, a zeneszerző Tan Dun és a képzőművész Xu Bing).

A kiállításon bemutatott 227 fotót maga Aj Vej-vej válogatta archívumából. Koncepciójának alapgondolata egy olyan, képekből összeálló múzeumi installáció, amely Aj Vejvej személyes élményeit, gondolatait, korabeli attitűdjét tárja fel.

A művész new yorki időszakában készült fotóit eddig Berlinben (Martin Gropius Bau), és Moszkvában (Media Center) láthatta a közönség; augusztustól októberig Budapesten lesznek láthatóak a művész által kurátorként jegyzett kiállítás képei.

A magyarországi bemutató kísérője egy reprezentatív, átfogó katalógus valamennyi fotóval, tanulmányokkal, interjúkkal –-a Műcsarnok Kiadó és a Distanz Verlag együttműködésében.

Képekben

Videótár

Roland Poskaalkotásai a Rockfordi Művészeti Múzeumban
angol
Szélmérők a múzeumban
Bélyegmúzeum
Leonardo zseniális szerkezetei a Haáz Rezső Múzeumban - Székelyudvarhely
Múzeumok Majálisa 2012
magyar
Hogyan készül a litográfia?
Remekművek születésnapja: 100 éves a Puskin Múzeum
Nefertiti Berlinben 1.