2021.03.08.
festészet, hír, képzőművészet

Az ókori birodalmak születésétől kezdve napjainkig számos csodálatos műalkotás készült a Föld minden pontján. Szinte nincsen olyan ember a világon, aki ne ismerné fel Leonardo da Vinci Mona Lisa festményét, – amely a párizsi Louvre-ban van kiállítva, – vagy ne találkozott volna a Salvador Dalí által festett Az emlékezet állandósága című képéről ismert olvadó órákkal. (A szürrealizmus zsenijének munkásságát másfél évvel ezelőtt a magyar érdeklődők is megtekinthették a Magyar Nemzeti Galéria kiállításán.) A műalkotásokra óriási a kereslet az egész világon. A koronavírus-járvány okozta gazdasági világválság ellenére a műkincspiac elképesztően stabil lábakon áll. Múzeumok, műgyűjtők, régiségkereskedők folyamatosan kutatják a lehetőségeit annak, hogy újabb és újabb remekművekre tegyenek szert. A legnagyobb fogásnak az számít, ha elfeledettnek hitt kulturális kincseket találnak a kutatók. Az eltűntnek gondolt műalkotások legtöbbször a padlásokról, a pincék mélyéről, illetve a garázsokból kerülnek elő.
Padlástól a múzeumig

Pincétől a galériáig

A múzeumok és a műkedvelők szakértők bevonásával nyomoznak az elfeledett kincsek után. A kutatók egy-egy hagyaték felvásárlás során fantasztikus felfedezéseket tesznek. Nemrég egy vidéki család döntött festmény értékbecslés
mellett, mert el akarták adni az egyik régi képüket. A muzeológus megállapította, hogy a képet Pekáry István festette, ráadásul a kiváló művész A Sétakocsikázás tengerparton című alkotása korábban ismeretlen volt a szakma számára. Az ilyen megtalált műalkotásokból kiállításokat szoktak szervezni az érdeklődőknek.

Régiség kedvelő világsztárok

Számos világsztár vallja magát műkedvelőnek. Sokaknak közülük páratlan magángyűjteménye van. Az Oscar-díjas Leonardo DiCaprio már a nevét is da Vinciről kapta. A színésznek hatalmas gyűjteménye van. DiCaprio kollekciója olyan
neves művészek munkáit tartalmazza, mint Pablo Picasso, Salvador Dalí, vagy Frank Stella. A Titanic című film sztárja rendszeres látogatója a képzőművészeti vásároknak és aukcióknak.

A világhírű Madonna szintén kifinomult műkedvelő. Magángyűjteménye a becslések szerint 100 millió dollárt ér. Madonna egyedülálló kincsei között nagyszámú Frida Khalo festmény található. Az énekesnő elmondása szerint a birtokában lévő erőteljes alkotásokból merít ihletet fellépései előtt.

A világsztárok gyakran mutatják be gyűjteményeik legértékesebb darabjait a közönségnek, sőt előfordult már, hogy egy-egy régiség felvásárlása után maga a sztár adományozta oda a múzeumnak a műkincset.

Kincs a falon

Néhány éve indult hazánkban a „Kincs a falon” elnevezésű közösségi szolgáltatás. A program keretein belül bárki küldhet fotókat, amelyek alapján műszakértők ingyen megvizsgálják a festményeket. A művészettörténészeknek hála rengeteg
elfeledettnek hitt magyarországi kulturális kincs került elő. A „Kincs a falon” szolgáltatás kutatói találtak eltűnt Aba Novák Vilmos, Kokas Ignác, Kondor Béla és Munkácsy Mihály festményeket is. A program célja, hogy megmentsék ezeket az
utókornak, s méltó helyre kerüljenek a műalkotások.