2020.10.20.

Visegrád - romantikus szemmel

2020.10.05.
Szépművészeti Múzeum

A hányatott sorsú pesti vármegyeháza

2020.09.25.

II. Rákóczi Ferenc többször is tette itt tiszteletét

2020.09.15.

Az Anna-báloktól az első gőzhajóig

2020.09.10.

A váratlan Kaposvár

2020.09.02.

Az "igazságos" szobra

2020.08.26.

A lótenyésztéstől az elmegyógyintézetig

2020.08.24.
Szépművészeti Múzeum

A színpadi kellékek között elveszett főszereplő

Szépművészeti Múzeum - Budapest
Szépművészeti Múzeum
Cím: 1146, Budapest Dózsa György út 41.
Nyitva tartás: K-V 10:00-18:00, belépés és pénztár 17:00-ig, a kiállítások zárása 17:30-kor kezdődik a legfelső szintről.
2020.09.18.
Hétvégétől újra látogatható a Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka – elhárították a júniusi beázás okozta károkat
Román csarnok
Csaknem három hónap zárva tartás után hétvégétől újra látogatható a Szépművészeti Múzeum Román Csarnoka. A csarnokot június közepén kellett lezárni, ugyanis az akkor lezúdult, és korábban nem tapasztalt extrém mennyiségű eső következtében a múzeum beázott, kisebb károkat okozva a terem falfelületében. A károk helyreállítását és az épület csapadék-elvezető rendszerének bővítését a múzeum korábbi felújítását végző cég garanciális munka keretében végezte el.

A beázás a Román Csarnok alatt lévő műtárgyraktárt is érintette, az ott tárolt 1500 műtárgyból 30 festmény felületét érte a befolyó víz. A gyors beavatkozásnak köszönhetően ezek egyike sem szenvedett maradandó károsodást, s a múzeum szakemberei időközben teljes körűen restaurálták valamennyi érintett alkotást.

A beázás után a múzeum vezetése a legjelentősebb hazai építésügyi minőségellenőrzési szervezetet, az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot (ÉMI) kérte fel, hogy vizsgálja ki, mi okozhatta a víz épületbe való bejutását. A szakértői jelentés szerint a múzeum vízelvezető rendszere a tervezési előírások szerinti vízhozam elvezetésére elégséges volt, de a júniusi vihar során lezúdult extrém mennyiségű csapadékot a városi közcsatornarendszer túlterheltsége miatt nem tudta – a korábbi esőzésekhez hasonló módon – teljes mértékben elvezetni. Az ÉMI megállapítása szerint a vihar következtében „a városi közcsatorna hálózat telítődött, a Dózsa György úton lévő vízelvezetőkből visszaáramlott a csapadékvíz, elöntötte az utcát és túlnyomás alakult ki a közcsatorna hálózatban. Ez a terhelés nagymértékben csökkentette az épület csapadékvíz-hálózat elevezetésnek hatékonyságát és eredményezett beázásokat."

A szakértői jelentés az épület esővíz-elvezető hálózat kapacitásának növelését és a tető szigetelésének megerősítését is javasolta, hogy a későbbiekben – a városi csatornahálózat esetleges újbóli túlterheltsége esetén – biztonsággal elkerülhetőek legyenek a hasonló beázások. Ezeket a javasolt átalakításokat a múzeum épületén a kivitelező – garanciális javításként – már el is elvégezte.

A Román Csarnokot – amelyet a II. világháborút követően több mint 70 évig nem láthatott a nagyközönség – három évig tartó felújítást követően 2018-ban nyitották meg, azóta több mint félmillió látogató csodálta meg a különleges szépségű termet.