2020.06.10.
PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Kéméndy trükkös reptető szerkezete az Operaházban

2020.06.01.
PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Barokk előadásokhoz készült színpadi látványtervek a jezsuitáktól

2020.05.29.

Trendi estélyi és báli viseletek 1864-ből

2020.05.27.
PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Vörös hajú táncosnő - hófehér ruhában

2020.05.25.

Újratervezés: múzeum másképpen, digitálisan

2020.05.21.
PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Egy kiállítás közönségért, közös hitért kiált...

2020.05.19.
PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Számos online programot kínálnak a hazai kulturális intézmények a héten

2020.05.19.

Brodway Magyarországon: fémesen csillogó, veszprémi Chicago

2020.05.17.

Textilpatinázás Rátkai módra

2020.05.13.

Tisztújítás: Új elnökség a Magyar OISTAT Központ élén

2020.05.12.
PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Holnap gyere be a kivégzés után!

2020.05.08.

Színháztörténeti podcast-sorozat

2020.05.08.

A színpadi tér varázslója

PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet - Budapest
Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet
Cím: 1013, Budapest Krisztina körút 57.
Nyitva tartás: Ideiglenesen zárva.
2020.05.29.
hír, történelem, történet, Újkor, viselettörténet, XIX. század
A Kedvenc műtárgyam mini-sorozatunk második darabja - muzeológusként, a gyűjtemény vezetőjeként - egy a XIX. század második feléből származó viseleti album, divatlap klasszikus női kollekciójának lapja. Gyűjteményünk viselettörténeti album-lapja a Geszler-kollekció estélyi és báli viseletét hirdeti, az 1864-es évben.
Geszler kollekció,1864-es viselet
A belvárosban, a Váci utca és a Régiposta utca sarkán működő szalon egyszerre kínált különleges anyagokat és formákat, valamint minőségi kivitelezést is. A képen a három hölgy abroncsos ruhát visel a megfelelő kiegészítőkkel - az úti kabáttól az ékszereken át a kalapokig és az ehhez tartozó hajviseletekig. Egyszerre leképezi a reformkori és magyaros divat mintáit és örökségét, valamint a virágos biedermeier anyagok jelenlétét, gazdag textil-, szín- és  formavilága a női divat és stílus utolsó, harmadik generációs abronccsal viselt öltözeteit mutatja. A párizsi és bécsi divat diktálta formai és színvilág ugyanúgy helyt kap benne, mint a magyaros minták, a zsinórozás alkalmazásának művészi formái.

Már a Színházi Intézet (jelenleg PIM-OSZMI) alapítása utáni (1952) években kerültek a gyűjteménybe viseleti és történeti jelmez albumok is. Ezen lapokat már 1954-ben elkezdték feldolgozni és leltározni. Így ez a részgyűjtemény olyan része a tervtárnak, melyet nem jómagam, aki három évtizede kutatja, őrzi a színpadi látvány kincsestárát kutattam fel, hanem elődeimtől, művészettörténész-színháztörténész kollégáktól vehettem át a gyűjtemény gondozására.

A divat- és viselettörténet, majd az ebből kinövő jelmeztörténet kutatásához az albumok és divatlapok mellett, fontos adalékként szolgál a Geszler család zsebkönyve, Családi Krónika címmel, melyben Geszler József írja le, hogyan lett a cég tulajdonosa. Az érdekes olvasmányból kiderül, hogy 1861-ben, 23 éves korában lett az Alter Antal vezette belvárosi üzlet eladója, alkalmazottja. 1864-ben már saját kollekcióját hirdette, Geszler kollekció, melynek néhány lapja gyűjteményünkben található. Miután az üzletet Alter üzletvezetői vették át - Monaszterly és Kuzmik -, a szorgalmas és tehetséges, az anyaghasználatban és szabóságban jártas Geszler cégvezető, üzlettárs lett. 39 éves korára már a cég  tulajdonosa is lett.

A rajz nemcsak a 19. századi női viseletekről ad árnyalt képet, de a színházi és estélyi öltözetek lehetőségeiről, az önálló jelmeztervezés megszületése előtti stílustörténetről is. Bár sajnos nem a teljes album került birtokunkba, csak egy-egy lapja, feltételezem, hogy a nappali és sétáló ruhák ugyanilyen kifinomultsággal jelentek meg a Geszler-kollekciókban.
Turnai Tímea