Magyar Nemzeti Múzeum

Restaurátorok a viking mesterek útján

2020.05.27.

A kelták feladták a leckét a vaskor kutatóinak

Budapest Főváros Levéltára

Kapások, vincellérek... no meg a hegymester

PIM - Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Vörös hajú táncosnő - hófehér ruhában

Röszkei Paprika Park - Paprika Üzem és Múzeum

Végállomás: villamosút a Pesti paprikából

Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum

Egy Batthyány, aki még (űr)hajót épített

Azok a nyakas hatvaniak

MNM Palóc Múzeuma

Áldozócsütörtök és Váróvasárnap

2020.05.21.
hír, Holokauszt, történelem, Újkor, XX. század
Elrejtett használati tárgyakat, késeket, villákat, ollókat és szerszámokat találtak a hajdani auschwitzi náci koncentrációs tábor 17-es blokkjának kéményében - írta a BBC hírportálja.

A fő táborban elhelyezkedő 17-es blokkról úgy tudni, a mesterségekhez értő rabokat tarották ott fogva. A blokkot a nemzetiszocializmus áldozatainak osztrák nemzeti alapja készíti elő egy kiállításra.

A munkások még áprilisban dolgoztak egy kéménykürtőn, melynek belsejében a tárgyakat megtalálták. Kiemelték és dokumentálták őket, mielőtt az Auschwitzi Múzeumba kerültek volna.

Egyelőre nem tudni, miért rejtették el a rabok a tárgyakat. Az osztrák szervezet közleménye szerint a lehetséges okok között a ruhák készítése és javítása, lakatosmunkák végzése, szökés előkészítése vagy a más rabokkal való csere is szerepelhet.

A második világháború idején a német megszállás alatt álló Lengyelország déli részén hozták létre a nácik az auschwitzi koncentrációs tábort, az európai zsidók megsemmisítésének központját, ahol szisztematikusan meggyilkoltak 1,1 millió embert.